OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

İlibada Sarması

Otelegidelim-Coğrafi İşaretler-Afyonkarahisar

Afyon İlibada Sarması / Afyon İlibada Dolması / Afyonkarahisar İlibada Sarması / Afyonkarahisar İlibada Dolması; Latince adı Rumeoc Patienta olan karabuğdaygiller familyasında yer alan ve tek sap üzerinde büyüyen labada bitkisinin yaprağının, ince bulgur (düğü) ve dövülmüş buğday (göce) ana malzemelerinden hazırlanan karışım ile üçgen (muska) şeklinde sarılmasıyla üretilen üründür. Sarmanın boyu yaklaşık 3 cm’dir. Labada bitkisi, Afyonkarahisar ilinde ilibada olarak bilinir ve ekşimtırak tadı nedeniyle uzun yıllardır yapraklarından sarma yapılır.

Afyon İlibada Sarması / Afyon İlibada Dolması / Afyonkarahisar İlibada Sarması / Afyonkarahisar İlibada Dolması; Afyonkarahisar ilinin gastronomisinde kendine has üretim metodu bakımından özel bir yere sahiptir ve bu nedenle coğrafi sınır ile ün bağı bulunur.
Servis tabağına koyulan sarmaların üzerine isteğe göre süzme yoğurt, sarımsaklı yoğurt ya da salça / domates sosu ilave edilerek sunumu yapılır. Süzme yoğurt sosu; sade olarak ilave edilir. Sarımsaklı yoğurt sosu; sarımsaklar ezilerek yoğurdun içine ilave edilerek elde edilir. Salça / domates sosu; tavada yağ kızdırılır ve içerisine salça / domates konularak bir miktar daha karıştırılır ve son olarak da nane ve kırmızıbiber eklenir.

Menü