OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Bursa Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa, köklü tarihi ile özellikle tarih severlerin büyük ilgisini çekmektedir. Bursa’nın 2023 verilerine göre yaklaşık 3.233.767 kişilik nüfusu bulunmaktadır. 

Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olan Bursa şehri, hem tarihi yapıları hem doğal güzellikleri hem de pek çok merkezden ulaşım kolaylığı sayesinde ilgi çekici şehirlerden birisidir. Osmanlı dönemi konakları ve çarşılarıyla hala tarihi atmosferini koruyor. Tarih, kültürel ve şifalı kaplıcalara yapılan sağlık turlarının ana merkezlerinden olan Bursa, hem yaz hem de kış aylarında ilçelerinde pek çok farklı tatil olanağı sunuyor.

Bursa Tarihi

Orhan Bey tarafından 1326 yılında alınan Bursa, Osmanlı Devleti sınırlarına dâhil edilirken ilk başkent olmuştur. Dönemlere ait medreseler, camii, hanlar ve birçok mimari yapıya ev sahipliği yapan bu şehrin Osmanlı için ne kadar değerli olduğunu bu yapılara bakarak da anlayabilirsiniz. 1960 yılından sonra sanayi faaliyetlerini attıran bu şehir kısa zamanda kentleşmeye başlamıştır.

Bursa'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra önemli illerimizden bir tanesi olan Bursa’da konaklayabileceğiniz birçok alternatifli oteller bulunmaktadır. Bunun yanında kent otelleri ve termal oteller de mevcuttur. Bursa’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinde de bungalowlar görülebilir. Bunun yanı sıra kamp tutkunu olanlar için göl kenarlarında genellikle çadır ve kulübe gibi tesisler bulunmaktadır.

Bursa'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa’ya birden çok yolla ulaşmak mümkündür. Karayolu ile Bursa’ya gitmek isteyenler ya özel araçlarıyla ya da şehirlerarası sefer yapan Bursa seferli otobüsle ulaşabilirler. Havayolu ile gitmek isteyenler, Türkiye’nin her yerinden Bursa’da bulunan Yenişehir Havalimanı’na tarifeli uçuş yaparak gidebilirler. Denizyolu ile gitmek isteyenler, feribot veya deniz otobüsüyle İDO veya BUDO’nun seferlerinde olan İstanbul Kadıköy veya Yenikapı’dan Bursa Güzelyalı İskelesi seferi yaparak Bursa’ya ulaşabilirler.

Bursa'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa’da şehir içi ulaşımı metro, minibüs ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Büyük bir şehir olan Bursa’nın ulaşım ağı oldukça geniş olmasıyla birlikte metrolara “Bursaray” ismini vermişlerdir. Bursa’da toplu taşımada ekonomik açıdan daha pratik olması için BuKart adı verilen çok kullanımlı ulaşım kartlarını kullanabilirsiniz.

Bursa'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa aynı zamanda antik çağda Roma ve Yunan dönemlerini barındıran lezzet kültürleriyle de meşhurdur. Bursa mutfağında çorbalar, et ve sebze yemekleri ve tatlılar önemli bir konumdayken şehre özgü olan saray yemekleri de mevcuttur. Bursa’nın dünyaca ünlü yemekleri arasında; İskender Kebap, Kemalpaşa Tatlısı, İnegöl Köfte, Kestane Şekeri, Pideli Köfte, Cantık ve Tahinli Pide’dir. Onun dışında denenmesi gereken diğer lezzetler de, Mihaliç Peyniri, Cevizli Lokum ve Tirilye Zeytini’dir

Bursa'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa, tarihi zenginliklerin yanı sıra alışveriş bakımından da oldukça sınırsız seçeneği bulunan bir turistik şehirdir. Sevdiklerinize ve kendinize Bursa hatırası için alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında şehrin pek çok yerindeki han ve çarşılardan bulabileceğiniz özel işlemeli el, baş, ve püsküllü havlular, Bursa Kapalı Çarşı’dan özel ipek kumaşları, Eski Aynalı Çarşı’dan çeşitli şekillerde antik eşyalar, şehrin pek çok noktasında satılan lezzetli kestane şekeri, Anjelik reçeli ve Bursa şeftalisi, Osmangazi ve İznik ilçesinden özel işlemeli İznik çini ve seramik takılar çok tercih edilenler arasındadır.

Bursa'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa, muhafazakâr şehir olmasının yanı sıra yılın her dönemi turistlerin yanı sıra Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi’nin binlerce öğrencisini de misafir ediyor, bu nedenle oldukça hareketli bir eğlence hayatına sahip. Şehri çok fazla ünlü müzisyenler de ziyaret etmektedir. Bunların yanı sıra gece kulüpleri de oldukça tercih edilmektedir. Rakı balığı sevenler için ise Altıparmak Caddesi tam sizlere göredir. Nezih ortamları ve mükemmel şıklıktaki restoranlara gözünüz değdiği an şehrin gecelerinden kopmak istemeyeceksiniz.

Bursa'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa, il sınırları içerisinde farklı noktalarda birbirinden önemli tarihi yapılar yer almaktadır. Bursa, binlerce yıllık tarihinden günümüze kadar gelebilmiş olan tarihi yapılarının yanı sıra özellikle son zamanlarda doğal güzellikleri ile de turistlere hizmet vermektedir.

Bursa Ulu Cami

Duvarlarında yer alan 192 farklı yazı ile tarihsel açıdan önemli bir yapı olarak dikkat çeken Bursa Ulu Camii, Evliya Çelebi tarafından “Bursa’nın Ayasofyası” olarak adlandırılıp 2 minareye ve 20 kubbeye sahiptir. Aynı zamanda galaksi ve güneş sisteminin simgelerinin de yer aldığı son derece ilgi çekici bir minbere de sahiptir.

Bursa Kapalı Çarşı

Zamanla günümüzdeki kullanım haline ulaşan bu kapalı çarşı, Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarında, Orhangazi Dönemi’nde yan yana olan hanların üzerlerine eklenen çatılar ile birlikte oluşturulup yapıya zamanla Sahaflar, Aktarlar ve Sipahiler gibi çarşılar eklenmiştir. 1958 yılında gerçekleşen yangında tamamen yanmıştır. Tekrardan inşa edilen ve daha modern bir hale kavuşturulan bu çarşı, içerisinde yer alan pek çok dükkân ile de ilginizi çekebilir.

Cumalıkızık Köyü

Osmanlı’dan bu yana bozulmamış yapısı ile dikkat çeken bu köy UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Evlerin ve sokakların otantikliğini koruduğu bu köy içerisinde gezmek sizleri yüzlerce yıllık bir yolculuğa çıkarabilmektedir.

Bursa Kent Müzesi

İçerisinde 7000 yıllık tarihi eserler sergileyen Bursa Kent Müzesi, aynı zamanda Osmanlı padişahlarından 6’sının balmumu heykellerinin yer almıştır. 2004 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan müze farklı bölümleriyle birlikte ilgi çekici bir yer olmayı başarmaktadır.

İznik Kalesi

Yaklaşık 5.000 metre uzunluğunda ve 13 metre yükseklikte yer alan kale, M.Ö. 258’li yıllara dayanan tarihi ile dikkat çekmiştir. Bazı tasvirler, M.Ö. 3. yüzyılda gerçekleştirilen bir savaşı yansıtmaktadır

Muradiye Külliyesi

1425 yılında yaptırıldığı bilinen bu külliye, Sultan 2. Murad tarafından inşa ettirilmiştir. Bursa’da yer alan son Osmanlı külliyesi olan Muradiye Külliyesi’nin bahçesinde 12 farklı türbe yer almaktadır. Külliyede ise cami, medrese, hamam ve darüşşifa gibi diğer alanlar bulunur.

Uludağ

Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biridir Uludağ.  Sadece kış aylarında değil aynı zamanda yaz aylarında da mükemmel bir doğa harikası olan Uludağ, her mevsim ziyarete açık olduğu gibi eşsiz bir manzara ile sizleri kendine âşık etmeye hazırdır. 2543 metre yüksekliğine sahip ve kış sporlarının en çok yapıldığı dağ olarak sayılan Uludağ, halk arasında kesiş dağı olarak da bilinir. Teleferik ve aynı zamanda diğer araçları ile ulaşımı günümüz teknolojisi ise oldukça kolay olduğu gibi her daim bünyesinde kar bulunması ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. En popüler sporu kayak yapmak olan bu dağda aynı zaman da kamp yapmak için de uygun alanlar mevcuttur. Kaymayı bilmeyenler için de fırsatlar sunan işletmelerin ATV ve kar motorları gibi alternatifleri de mevcuttur. Ulaşım ise Bursa’nın Teleferik adlı ilçesinden, teleferik ile yolculuk yaparak sorunsuz ve hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Bursa’yı kuş bakışı izlemiş de olacaksınız.

Gölyazı

Minik bir yerleşim yeri olan ve Uluabat Gölü’yle birlikte mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Gölyazı, küçük bir köprü ile şehre bağlanan, kopup gidecekmiş gibi bir görüntüye sahip olan son derece hoş bir yerdir. Aynı zamanda ziyaretçilerine balık tutma ve göl üzerinde sandal turu gibi aktiviteler ile de hizmet vermektedir.

Longoz Ormanları

Longoz Ormanları, yeşile doyacağınız bir atmosfere sahiptir. Poyraz ve Dalyan gibi lagün gölleri ile de dikkat çeken Longoz Ormanları, doğa yürüyüşleri ve temiz hava için de tercih edilmesi gereken noktalardan biridir.

İnkaya Asırlık Çınarı

600 yılı aşkın yaşı ile dikkat çeken ve son derece ünlü bir ağaç olan İnkaya Asırlık Çınarı, devasa bir görsele sahiptir. 35 metre yüksekliğe sahip olan bu çınarın çapı ise yaklaşık olarak 3 metredir. Dalları normal bir ağacın gövdesinden daha kalın olan İnkaya Asırlık Çınarı’nın çevresinde pek çok farklı kafe, restoran ve çay bahçesi bulabilmek mümkündür. Bursa ziyaretlerinizde neredeyse Osmanlı Devleti kadar eski bir tarihe sahip olan bu ağacın altında çay içerek bir tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Misi Köyü

Yeşile doyacağınız bu köyün ortasından bir çay geçmektedir. Çayın üzerinde yüzen ördekler, sizlere keyif katacaktır. Köy turistik açıdan geliştiği için var olan çay bahçeleri ve kafelerde rahatlıkla vakit geçirebilme fırsatına sahipsiniz. Aynı zamanda kamp ve karavan alanlarının da yer aldığı Misi Köyü’nde, son derece cüzi ücretler karşılığında, konaklamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi

38 metre yükseklikten akan ve Bursa’nın en ünlü şelalelerinden biri olan Suuçtu Şelalesi, aynı zamanda çevresinde de bir orman barındırmaktadır. Şelale ve ormanın oluşturduğu mükemmel manzara, görenleri adeta mest etmektedir. Yalnızca dinlenmek ve doğal güzelliklere doymak için değil; aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının da mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. İçerisinde yer alan 11 çağlayan ile dikkat çeken Suuçtu Şelalesi, Bursa tatilinizi daha keyifli hale getirmek adına görmeniz gereken yerlerden biridir.

Ayvaini Mağarası

Türkiye’nin en uzun 6. mağarası olma özelliğini gösteren Ayvaini Mağarası, yapılan araştırmalara göre Mezozoik Zaman’dan beri oluşmaya ve gelişimini tamamlamaya devam etmektedir. 5.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu mağara, aynı zamanda içerisinde yer açan 60 adet küçük gölcük ile de dikkat çekmektedir.

Bursa'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bursa

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa lezzetli yemeklerin yanı sıra kendisine ait olan onlarca tescilli ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Bursa Bıçağı, Cantık, Cevizli Lokum, Döner Kebabı, Kestane Şekeri, Pideli Köfte, Siyah İncir, Süt Helvası, Tahinli Pide, Üzüm Şırası, İpek İpliği, Bursa Şeftalisi, Gemlik Atı, Gemlik Zeytini, Gürsu Deveci Armudu, Hasanağa Enginarı, Karacabey Soğanı, Kemalpaşa Tatlısı, Müşküle İğne Oyası, Orhangazi Gedelek Turşusu, Yenişehir Biberi, İnegöl Köfte, İznik Müşküle Üzümü ve İznik Çinisi’dir.

Menü