OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Elazığ Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ’a gidildiğinde ilçelerinde keşfedilebilecek pek çok tarihi, turistik ve kültürel miras bulunabilir.

2023 verilerine göre yaklaşık 600.000 kişilik nüfusu ile bölgenin en gelişmiş şehirlerden biri olma özelliğini taşımıştır. Eski adı Harput’tur.

Elazığ Tarihi

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve ardından 13.yüzyılda Türklerin egemenliğine giren bölgede, günümüzde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin bazıları hala varlığını korumaktadır. Bu sebeple Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergahında bulunan şehir geçmişten günümüze birçok medeniyete tanıklık etmiştir.

Elazığ'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ’da aile tatilleri ve iş seyahatlerinde konaklama için 4-5 yıldızlı lüks otel seçenekleri ve apart otel, pansiyon gibi her bütçeye ve ihtiyaca uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Farklı bütçelere uygun konaklama seçenekleri sunan Elazığ şehir merkezindeki oteller ise, hem havaalanı ve otogara yakın olması nedeniyle iş seyahatleri için, hem de turistik cazibe merkezlerine yakın bir konumda olması ile tarih ve turizm gezilerinde tercih edilmektedir.

Elazığ'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ, turistik cazibe merkezleri ve tarihi mirası ile yılın her mevsiminde yerli ve yabancı ziyaretlerini ağırlamaktadır. Elazığ’a karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşımı sağlamak mümkündür. Karayolunu tercih edenler kendi şahsi araçlarıyla veya Elazığ Otogarına Türkiye’nin hemen her şehrinden otobüs ile ulaşım olanağı bulunmaktadır. Havayolunu tercih etmek isteyenler ise kullanılması gereken havalimanı; Akçakiraz ilçesinde bulunan Elazığ Havalimanı’dır. Ayrıca Elazığ Havalimanı’ndan yurt içi ve yurtdışı uçak seferleri yapılmaktadır. Demiryolundan gitmek isteyenler ziyaretçiler, Elazığ’a yolculuk yapan Van Gölü Ekspresi ve Fırat Ekspresi’ni kullanabilir.

Elazığ'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ’da şehir içi ulaşımınızı sağlamak için, özel halk otobüsler, belediye otobüsleri, minibüs ve taksilerle gerçekleştirebilirsiniz. Daha ekonomik ulaşım sağlamak isteyenler El-Kart adındaki otobüs kartlarını kullanmaktadır.

Elazığ'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ’da farklı kültürlerden esinlenerek birçok meşhur yemekleri barındırmaktadır. Yaklaşık 150 çeşit yemek ve tatlıya sahip olan Elazığ, Türkiye’nin en zengin ikinci mutfağı olarak seçilmiştir. Elazığ yöresel yemeklerinin arasında; Harput Ekmek Tatlısı, Harput Köfte, Harput Kebabı, Harput Çorba, Sırın, Lobik Çorbası, Küncülü Köfte, Dolanger Tatlısı, Tatlı Peynirli Ekmek, Kaz Dolması, Palu Tava, İşgene, Kömbe, Patile, Orcik, Tandır Ekmeği, Tutmaç, Karakavurma, Menengiç Kahvesi, Halbur Hurması ve Cevizli Sucuk bulunmaktadır.

Elazığ'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ’da alışveriş bakımından da oldukça zengindir. Kentte alışveriş merkezlerinin yanı sıra mağazalar ve yöresel ürünlerin satıldığı dükkanlar turistler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Elazığ’ın yöresel ürünlerini tadabileceğiniz, kendinize ve sevdiklerinize Elazığ hatırası olarak satın alabileceğiniz ürünler arasında; Elazığ Kapalı Çarşı’dan hediyelik olarak paketlenmiş orcik, pestil, Ağın leblebisi, dut pekmezi gibi yöresel lezzetler bulunabilir. Şehrin meşhur kuruyemişçilerinden de meşhur çedene kahvesi, sekiz köşe şapka, orcik gibi yöresel ürünler bulunabilir. Ayrıca Elazığ’da hediyelik eşya alışverişi için ziyaret edilebilecek yerlerden biri de El Emeği Göz Nuru Çarşısı’dır. Bu çarşı, Elazığlı kadınların kendi el emeği ve göz nuru olan iğne oyaları, süs eşyaları, bez bebekler ve çok daha fazlasını kendi tezgahlarında sergiledikleri bir alışveriş yeridir.

Elazığ'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ ziyaretçilerine keyifli bir seyahat deneyimi yaşatmakla birlikte kentte aktif bir gece hayatı sunmamaktadır. Muhafazakar bir geleneğe sahip olan Elazığ’da çoğunlukla UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsil Listesine girmiş olan, eski Harput evlerinde ve bazı geleneksel mekanlarda Kürsübaşı Geleneği gerçekleştirilmektedir. Fakat ziyaret eden turist sayısı sebebiyle gece kulübü, canlı müzik, fasıl ve meyhane, bar, pub konseptiyle hizmet veren mekanlarıyla Elazığ’da hem gençlere hem de ailelere hitap eden kaliteli eğlence mekanı seçenekleri de sunulmaktadır.

Elazığ'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ tarihi, turistik ve doğal güzellikleri ile Doğu’da hem yaz hem de kış turizminin yükselen bir değeridir. Günümüzde, farklı medeniyetlerden kültürel ve tarihi miraslar taşıyan şehir, kendine has atmosferi ve turistik cazibe merkezleriyle de oldukça ilgi çekicidir. Şehrin öne çıkan turizm merkezi, yeşil ve maviyi buluşturan manzaralarıyla gelen misafirlerine görsel şölen yaratmaktadır.

Harput Kalesi

Ö 6. yüzyılda Urartular tarafından inşa edilmiştir. Kale, daha sonra Perslerin kontrolüne geçmiş ve ardından da Roma egemenlik alanına giren kale, yerleşimin Paleolitik Çağ’a kadar gittiği Harput yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Ermeniler, Romalılar ve Sasaniler tarafından kullanıldıktan sonra, Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı’nın eline gelmiştir. Osmanlı döneminde, bölge en parlak dönemini yaşamış ve kale, bu ticaret merkezinde önemli bir yapı olmuştur.

Tarihi Palu Köprüsü

Türkiye’nin en güzel 10 köprüsünden biri olarak gösterilen ve düz kesme taşlarla 10 kemerli olarak inşa edilen çarpıcı köprü, 4. Murat’ın Bağdat seferi sırasında inşa edilmiş. Murat Nehri üzerinde İstanbul ile Bağdat yolunun birbirine bağlamak için tasarlandığı düşünülen Tarihi Palu Köprüsü, Elazığ’ın görülmeye değer tarihi hazinelerinden biri.

Kapalı Çarşı

1928 yılından beri şehrin ticari hayatının kalbinin attığı yer olan Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı, hem alışveriş hem de keyifli bir gezi yapmak için yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerler arasında. Otantik dokusu bozulmadan kalan ve 2013 yılında aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1965 yılında Harput Müzesi ismiyle kurulan ve çevrede yapılan arkeoloji çalışmalarında ortaya çıkarılan 15.000 arkeolojik eser ve 5300 etnografik esere ek olarak sikkeler ve çok çeşitli tarihi eserler de dahil edilmesi ile daha geniş bir binaya geçen Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Elazığ’ın farklı dönemlerine ait tarihi bilgiler edinebileceğiniz bir müzedir.

Meryem Ana Kilisesi

İlk olarak M.S 179 yılında putperestler tarafından tapınılan putların korunması amacıyla tasarlanan ve bölgeye göç eden Yakubi Hristiyanları tarafından kiliseye çevrilen yapı, yüksek bir kaya üstünde çarpıcı bir manzaraya sahip.

Balak Gazi Anıtı

Balak Gazi, Türkler ve Müslümanlar için benzersiz mücadeleler vermiş isimlerden biridir. Selçuklu hükümdarı, kendisine Müslüman Orduları Başkumandanı unvanını vermiştir. Balak Gazi döneminde, Halılar mağlup olmaya başlamışsa da, ölümünün ardından yeniden harekete geçmişlerdir. 20. yüzyılda Nurettin Orhan tarafından yapılan heykel, Artuk Bey’in torunu ve Behram Bey’in oğlu olan Belek Gazi’nin heykelidir.

Hazar Gölü

Doğu Anadolu’da yaz tatilinin merkezi olan Hazar Gölü, sıcak havalarda Ege ve Akdeniz sahillerini aratmayan görüntüsü ile ilgi çekmektedir. Doğu’nun denizi olarak da bilinen Hazar Gölü; berrak, mavi ve sakin suları ile gölde yüzmek isteyen yerliler ve ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Burada, tekne gezisi, deniz bisikleti kiralama ve dalış gibi aktivite seçenekleri de sunulmaktadır.

Hazarbaba Kayak Merkezi

Profesyoneller ve yeni başlayanlar için kayak pisti seçenekleri ile Doğu Anadolu’da kış turizminin merkezlerinden biri olan Hazarbaba Kayak Merkezi, göl manzarası eşliğinde kayak deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçilerden ilgi görmektedir.

Buzluk Mağarası

1.5 km uzunluğundaki mağaraya giriş noktasından itibaren başlayan soğuk hava oldukça serinleticidir. Yerin altında olması ve güneş görmemesi ile yıl boyunca soğukluğunu koruması da ilginçtir. En sıcak yaz günlerinde serinlemek için ziyaret edilebilir. Şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri olan Buzluk Mağarası, doğal kliması ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Yaz sıcaklarında serinlemek isteyenlerin ilgi odağı olan mağarada sıcaklık -10 derecenin altındadır.

Hazarbaba Dağı

Hazarbaba Dağı’nda toplam üç kilometre uzunluğunda 8 farklı kayak pisti seçeneği bulunmaktadır. Pistler arasında, hem profesyonel kayakçılar hem de amatörler için farklı seçenekler mevcuttur. Kayak merkezinde telesiyej ile gezi, kafeterya ve konaklama yeri de bulunmaktadır. Doğu Anadolu’da gelişmekte olan bir kış turizmi destinasyonu olan Hazarbaba Dağı, hem sunduğu etkileyici manzaraları hem de ev sahipliği yaptığı kayak merkezi ile Elazığ’ın görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biridir.

Çırçır Şelalesi

Sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz sularıyla büyüleyici bir manzara sunan Çırçır Şelalesi, 1974 yılında doğal bir şekilde oluşmuş dünyanın en genç şelalelerinden biri olmasıyla da çok ilgi görüyor. Çevresinde hizmet veren alabalık restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla yaz aylarının sevilen adreslerinden biri haline gelen Çırçır Şelalesi, sadece Elazığ’dan değil çevre şehirlerden gelen binlerce kişi tarafından da ziyaret ediliyor.

Kara Leylek Kanyonu

9 milyon yıllık tarihi ile dünya genelinde en eski kanyonlardan biri olan Kara Leylek Kanyonu, bir doğa harikası olarak yılın her mevsiminde ziyaretçi çekmektedir. Keban Baraj Gölü üzerinden teknelerle ulaşımın sağladığı kanyon, adını bölgede yaşayan kara leyleklerden almaktadır. Yer yer daralan ve yer yer genişleyen kanyon, farklı bir görsel şölen sunan ağaçları ile de oldukça etkileyici manzaralar sunmaktadır. Tekneler ile yapılan geziler sırasında, kanyona adını veren leyleklerin yuvalarını görmek de mümkündür.

Ters Laleler

Arıcak ilçesinde bulunan ve dünyanın dört bir yanından yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ve halk arasında ağlayan gelin çiçeği olarak bilinen ters laleler, dağların eteklerinde doğal olarak yetişen bir çiçektir. Doğa severlerden büyük ilgi gören ters laleler, fotoğraf çekmek için de etkileyici görünümler sunmaktadır.

Elazığ'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ve gelişen yüzüyle Doğu’nun Paris’i olarak anılan Elazığ’ın yöresel yemeklerin yanı sıra tescil almış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Ağın Leblebisi, Boğazkere Üzümü, Geven Balı, Mencekli Buğdayı, Orcik, Vişne, Çedene Kahvesi ve Öküzgözü Üzümü’dür.

Menü