OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kayseri Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Kayseri
Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, yüzlerce yıl boyunca bir ticaret merkezi olarak büyüdü ve günümüzde de ülkemizin en hareketli sanayi şehirlerinden biri olmuştur. Tarihi ve doğal güzelliklerle dolu olan şehir, dünyaca ünlü mutfağıyla da tam bir gastronomi cennetidir. Yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi gören şehirlerden biri olan Kayseri, 2023 verilerine göre yaklaşık 1.453.000 kişilik nüfusa sahip olarak Türkiye’nin en kalabalık 15. şehri olmuştur.

Kayseri Tarihi

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, tarihin en eski zamanlarından beri birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve her dönemde önemini korumuştur. Kayseri’nin en eski adı Mazaka’dır. Türkler Anadolu’yu fethettikten sonra kente Kayseri adını vermişler. MÖ 4000 ile MS 2000 olmak üzere 6000 yıllık bir tarihe sahip olan Kayseri, günümüze kadar Hitiler Dönemi, Bizans Dönemi Anadolu Selçuklu Devleti Dönemi, Anadolu Beylikleri Dönemi, Osmanlı Devleti Dönemi ve Cumhuriyet dönemine tanıklık etmiştir.

Kayseri'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin
Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, gerek iş için gerekse turizm amaçlı her yıl binlerce ziyaretçilerin konaklama seçenekleri de önemli ölçüde gelişmektedir. Bu yüzden Kayseri’de her bütçeye ve farklı alternatiflere uygun birçok konaklama yeri bulabilirsiniz.

Kayseri'de Ulaşım

Kayseri Ulaşım

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri’ye havayolu ile hem Türkiye’nin hem de dünyanın pek çok şehrinden Kayseri Havalimanı’na uçuş gerçekleştirerek ulaşmak mümkünken karayolu ile Türkiye’nin birçok şehrinden Kayseri Otogarı’na yolculuk ederek şehre ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise ana duraklarından birinin Kayseri’de bulunduğu Doğu Ekspres trenine binerek ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kayseri'de Şehir İçi Ulaşım

Kayseri Ulaşım

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri’ye gelen turistler şehir içi ulaşımlarını belediye otobüsleri, tramvay, minibüs ve taksilerle gerçekleştirmektedir. Bütün toplu taşıma araçlarında geçerli olan Kart38 adındaki ulaşım kartını kullanarak şehir içinde daha rahat ve ekonomik bir şekilde ulaşımlarını sağlayabilirler.

Kayseri'de Ne Yenir?

Kayseri'de Ne Yenir ?

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri ağırlıklı olarak etli ve sulu yemeklere sahiptir. Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Kayseri ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Kayseri, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Kayseri’nin yöresel yemeklerinin arasında, mantı, pastırma, fırın ağzı, Kayseri tiridi, cıvıklı, Kayseri köftesi, kıymalı yağlama, nevzine, cevizli çenetli tatlısı, düğümlü tatlı, sucuklu köfte, Kayseri kebabı, patlıcan güveç, yaprak sarma, örgülü pilav, çiğ börek, güllü baklava, kurşun aşı çorbası, toga çorbası, aside, altın kesesi ve yoğurt tatlısı bulunmaktadır.

Kayseri''de Alışveriş

Kayseri Alışveriş

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, günümüzde de tarihi çarşıları, hanları, bedestenleri, pazarları ve büyük alışveriş merkezleriyle Türkiye’nin ticaret konusunda en hareketli şehirlerinden biri olmuştur. Şehirde alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza ve dükkân bulunmaktadır. Sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz envaiçeşit ürün bulunmaktadır. Bunlar; soğanlı bez bebekleri, Bünyan halısı, Yahyalı halısı, pastırma, mantı, Gilaburu meyvesi, Kayseri magnetleri ve Erciyes manzaralı tablolardan alabilirsiniz.

Kayseri'de Gece Hayatı

Kayseri'de Gece Hayatı

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, üniversite öğrencilerin yoğunluğu sebebiyle bazı bölgelerde gece kulüpleri, barlar ve kafeler bulunarak aktif gece hayatı sürdürmektedir. Şehre ziyarete gelen turistleri bu mekânları ziyaret ederek gece hayatı renkli ve hareketli geçmektedir.

Kayseri'de Gezilecek Yerler

Kayseri gezilecek yerler

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, Türkiye‘nin tarihi yapılar bakımından en zengin ve korunmuş yerleşim yerlerindendir. Bu göz alıcı şehir, doğal güzellikleri ve çoğu Selçuklu zamanından kalan tarihi yapılarıyla harika bir görünüme sahiptir.

Erciyes Dağı

Erciyes dağı yılın her mevsimi görsel güzellikler sunmaktadır. Kışın kayak turizmi amacıyla baharda yürüyüş yapmak için en çok tercih edilen yerlerdendir. Erciyes dağında en çok görülen ağaç türleri arasında ilk sırada meşe ağacı bulunmaktadır. Dere boylarında kavak ağaçları, dağlık alanlarda ise ardıç ağaçları görülmekte olan türlerdendir. Dağın tepesinde bozkır ve kayalıklar bulunmaktadır.

Kayseri Kalesi

Ticari ve askeri amaçlı olarak yapılan kale önemli yolların ortasında konumlandırılarak M.Ö. 3 yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Savunma amaçlı olarak yapılmış olan kale günümüzde halen kullanılmaktadır. I. Alaeddin Keykubad zamanında son şeklini alan kale sekizgen şekline benzetilmektedir. Restorasyondan geçirilen kalenin bir bölümü müze olarak kullanılmaktadır. Farklı Halkın ve turistlerin ilgisini çeken bir tarihi eserdir.

Hunat Hatun Cami ve Külliyesi

Hunat Hatun Cami ve Külliyesi Alaeddin Keykubad’ın karısı Mahperi Hatun tarafından 1237-1246 yılları arasında yaptırılmış olan cami, hamam, türbe ve medreseden oluşmaktadır. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak günümüzde halen kullanılabilir özelliktedir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Tüm bu medeniyetlerden kalan tarihi eserlerin sergilenmesi amacıyla 1965 yılında Arkeoloji müzesi kurulmuştur. Müzede yer alan eserler arasında çivi yazılı tabletler, damga ve mühürler, madeni eşyalar, meyvelik, vazo, boyalı ve boyasız farklı çeşitlerde testi gibi farklı çeşitte tarihi eserler bulunmaktadır.

Ali Dağı Yer Altı Şehri

Ali Dağı Yer Altı Şehri yeni keşfedilmiş ve henüz tamamı ziyarete açılmamış yerlerden birisidir. Hıristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde Hıristiyanlar’ın yaşamak için dağı kazarak inşa ettiği bu şehir, insanların neler yaşadığını, isterlerse neler yapabildiklerini göstermek için ziyarete açılmış tarihi yapıdır.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı olarak bilinen alanda birçok şelale yer almaktadır. Kapuzbaşı şelalelerinin bir tanesi ülkemizin en yüksek, dünyanın ise en yüksek ikinci şelalesi olarak anılmaktadır.

Soğanlı Harabeleri

Soğanlı vadisi farklı kaya oluşumları ile dikkat çekmektedir. Kilise, manastır, güvercinlik, mağara ve barınakların kayaların içinde bulunduğu bir alandır. Bu kiliseler arasında Roma döneminden kalan Karabaş, Kubbeli, Yılanlı ve Tahtalı kiliseleri bulunmaktadır. Bu kiliselerin bazılarının içinde İncil’den sahnelerin bulunduğu freskler dikkat çekmektedir.

Mimar Sinan Evi ve Ağırnas Yeraltı Şehri

Kayseri ve Ağırnas Belediyelerinin katkılarıyla ev restore edilerek halkın hizmetine sunulmuştur. Mimar Sinan’a ait eserlerin resim ve fotoğrafları yer almaktadır. Ayrıca müze evde etnografik eserler de bulunmaktadır. Müze evin alt kısmında koridorlarla bağlı eski bir yaşam alanı bulunmaktadır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerini barındıran müze ev kültürlerin sentezini içeren bir yapıdadır. Ağırnas’ın taş evleri ve mimarisi özel taş ustalığı ile yapılmış eserlerden oluşur.

Zamantı Irmağı

Zamantı ırmağı heyecan tutkunlarının rafting için tercih ettiği bir yerdir. Rafting alanı 13 km uzunluğundadır. Yerli ve yabancı turistlerin doğal güzellikleri ve rafting imkânı sebebiyle tercih ettiği bir ırmaktır. Zamantı ırmağı boyunca mesire alanları ve piknik alanları bulunur.

Sultan Sazlığı Kuş Cenneti

Sultan Sazlığı Milli Parkı bünyesinde 300’den fazla kuş ve 400’den fazla da bitki türü bulunmaktadır. Bu bitki türlerin 48 tanesi bölgeye özel endemik türlerdir. Yerli ve yabancı kuş gözlemcilerinin ziyaret ettiği bir alandır. Flamingo, dik kuyruk ve turna bu kuşlar arasındadır. Kaya tırmanışı ve fotoğrafçıların gözde yerleri arasında yer almaktadır.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi 19. yüzyılda yapıldığı bilinen bir Ermeni kilisesidir. Günümüzde restorasyonu yapılarak kütüphane haline getirilmiştir.

Kayseri Saat Kulesi

Saat kulesi II. Abdülhamit zamanında 1906 yılında yaptırılmıştır. Saat kulesinin yanında muvakkithane yani saat odası bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri gezisi sırasında halka hitap etmek amacıyla kullandığı tarihi bir yerdir.

 

Kayseri'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Coğrafi İşaretler-Kayseri

Türkiye’nin kültür, bilim, sanat ve turizm merkezlerinden biri olup 5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, yöresel yemeklerinin yanı sıra birçok tescil almaya hak kazanmış ürünlere sahiptir. Akkışla Gilaburusu, Bünyan El Halısı, Bünyan Gilaburusu, Develi Cıvıklııs, Develi Gaceri, Erkilet Kedi Bacağı, Cırgalan Biberi, Fırın Ağzı Kebabı, Gül Baklavası, Katmer, Kurşun Aşı Çorbası, Mantı, Nevize, Pastırma, Sucuk, Tandır Böreği, Tepsi Mantısı, Yağ Mantısı, Yağlama, Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri, Soğanlı Bez Bebekleri, Tomarza Kabak çekirdeği, Yahyalı El Halısı, Yamula Patlıcanı, Özvatan Çiçek Balı ve İncesu Karaevrek Üzümü, bu ürünler arasındadır.

Menü