OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Malatya Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya, 20 Nisan 1924’te il olarak ilan edilmiştir. 2023 verilerine göre yaklaşık 815.000 kişilik nüfusa sahip olan Malatya, Türkiye’nin en kalabalık 27. ili olmuştur.

Malatya Tarihi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya, coğrafi konum sebebiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi kervan yollarının, İpek ve Kral Yolları’nın üzerine kurulan yerleşimler Neolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Tarihi M.Ö. 8000 yılına kadar uzanan tarihi şehirlerden biri olan Malatya’da Hattiler dahil onlarca medeniyet egemenlik kurmuş ve eşsiz tarihi eserler bırakmış. Selçuklu ve Osmanlı döneminde de önemli bir kent olmuştur.

Malatya'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya’da turizmin son yıllarda gelişmesiyle beraber konaklama seçenekleri de aynı oranda artmaktadır. Şehirde her türlü zevke ve bütçeye uyacak otel, pansiyon gibi konaklama yerleri bulabilmeniz mümkündür.

Malatya'ya Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya’ya hem karayoluyla hem havayoluyla hem de demiryoluyla ulaşabilmek mümkündür. Türkiye’nin her şehrinden ulaşabileceğiniz Malatya Otogarı’na otobüs seferi gerçekleştirerek, ülkemizin her şehrinden ve dünyanın birçok yerinden Malatya Havalimanı’na aktarmalı veya direkt uçuş gerçekleştirerek, son alternatif olan Güney Kurtalan Ekspresi ile Malatya’ya güzel manzaralar eşliğinde trenle ulaşabilirsiniz.

Malatya'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya’da şehir içi ulaşımınızı sağlayabilmeniz için belediye otobüsleri, trambüsler, minibüsler ve taksileri tercih edebilirsiniz. Ayrıca trambüsler Türkiye’deki toplu taşıma türünün ilk örneğidir. Şehir içi ulaşımınızda MalatyaKart kullanarak daha ekonomik ve rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Malatya'da Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya mutfağı gelen ziyaretçilerine zengin içerik sunmaktadır. Malatya mutfağının geleneksel yemeklerinde et ve bulgur ağırlıklıdır. Malatya’nın meşhur lezzetlerinin arasında, sulu köfte yemeği gırık, lahana köftesi, Malatya kömbesi, patlıcan tava, sıkma köfte, kiraz yaprağı sarması ve elmalı köfte, kaymaklı kayısı tatlısı, dut helvası, üzüm pestili ve peynir tatlısı bulunmaktadır.

Malatya'da Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya’da Şire Pazarı, Esnaflar Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı gibi geleneksel çarşı ve pazarlarında keyifli vakit geçirebilir, dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Malatya’dan sevdiklerinize ve kendinize Şire Pazarı’ndan kuru kayısı, cezerye, kayısı lokumu, kayısı döneri, kayısı sucuğu ve kuru meyve, Bakırcılar Çarşısı’ndan tahta çivili ayakkabı, kilim, halı gibi el sanatı ürünleri alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında olmalıdır.

Malatya'da Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya kalabalık şehirlerden biri olmasına rağmen gece hayatı o kadar aktif ve hareketli değildir. Bunun sebebi ise yerel halkın çok muhafazakâr olmasından dolayıdır. Şehirde yalnızca hizmet veren birkaç meyhane ve son zamanlarda üniversite öğrencilerin yoğunluğu sebebiyle birkaç bar ve cafe ile gece hayatı renklenmektedir.

Malatya'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya hem zengin kültürü hem de yeşil doğasıyla gezilip görülecek yerler arasındadır.

Levent Vadisi

Tarihi 65 milyon yıl öncesine kadar uzanan etkileyici vadi: ilginç kaya oluşumları, devasa uçurumlar, Hitit dönemine ait olduğu düşünülen kaya kabartmaları ile ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Malatya Günpınar Vadisi ve Şelalesi

Malatya’nın el değmemiş doğa harikalarından olan Günpınar Vadisi ve Şelalesi, sarp kayalar arasındaki kanyonu, şelaleleri ve zengin vahşi yaşam zenginliğiyle doğa severlerin çok ilgisini çekmektedir. Ayrıca vadide botlarla gezebilir ve her mevsim eşsiz bir manzara sunan kareleri fotoğraf çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz.

Malatya Arkeoloji Müzesi

Binlerce yıllık tarihe sahip Malatya ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen tarihi eserlere ev sahipliği yapan müze, Asur, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yüzlerce eseri inceleyebileceğiniz sergilerde antik yüzükler, kemerler, cam eserler, sikkeler, mühürler ve yazıtlar yer almaktadır.

Malatya Ulu Cami

Alâeddin Keykubad tarafından 1224 yılında inşa ettirilen ve Selçuklu cami mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ulu Camii, dört eyvanlı planlı Anadolu’daki ilk cami olma özelliğine de sahiptir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Battalgazi ilçesinde bulunan 1637 tarihli kervansaray, 2010 yılında restore edildi. Dükkanlar, mescit ve revaklarla çevrili geniş bir avluya sahip kervansarayda döneme ait sanat eserleri de sergilenmektedir.

Arslantepe Höyüğü

Tarihi M.Ö. 3600 yılına dayanan Arslantepe Höyüğü. 1932 yılında kazılmaya başlamıştır. Türkiye’nin en büyük höyüklerinden biri olan Arslantepe Höyüğü, tarih içerisinde Roma ve Bizans dönemlerine de tanıklık etmiştir. Tarhunza ve aslan heykelleri o dönemler Malatya’da müze bulunmadığından Ankara’ya taşınmış daha sonra Malatya’ya geri getirilmiştir.

Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi

Asya ve Avrupa’daki tek fotoğraf makinesi müzesi olan Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi sergilerinde pek çok farklı döneme ait 2023 tane fotoğraf makinasını ve aksesuarını yakından inceleyebilirsiniz.

Malatya Kalesi

Roma dönemine ait görkemli bir yapı olan Malatya Kalesi, M.S. 98-117 yılları arasında inşa edilmiş. Türklerin Anadolu’yu ele geçirdikten sonra da kullandığı kale, kısa bir süre önce restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Tohma Çayı

Tohma Çayı, Sivas ilinden başlayarak Malatya iline kadar uzanan Karakaya Barajı’na dökülür. Her iki yamacı da dik kayalıklardan oluşan çay, kayalıklar üzerindeki doğal oyuklara mağara şeklindeki yapılar dikkat çekmektedir.

Malatya'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, günümüzde verimli tarım alanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Malatya meşhur yemeklerinin yanı sıra kendine özgü tescil almaya hak kazanmış onlarca ürüne sahiptir. Bunlar; Akçadağ Halısı, Akçadağ Kömbesi, Arapgir Dolaması, Arapgir Kakuk, Arapgir Köhnü Üzümü, Arapgir Manusa Dokuması, Arapgir Mor Reyhanı, Arapgir Pohmutu, Arapgir Tahta Çivili Ayakkabı, Arapgir Tandır Kebabı, Bttalgazi Haşhaşlı Dut Pestili, Hekimhan Cevizi, Analı Kızlı Köfte, Banazı Karası Üzümü, Bilik Ekmeği, Dalbastı Kirazı,  Ekşili Ekmek, Erik Ekşisi, Ispanaklı Ekşili Köftesi, Kareli Çarşafı, Kayısı Çekirdeği, Kayısı, Kağıt Kebabı, Kurabiye, Köpük Pestili, Peynir, Açık Ekmeği, Pimpirimli Acılı Ayran, Pöçüklü Lahana Sarması, Simit Pilavı, Tandır Ekmeği, Tarhana, Tevek Yaprağı Sarması, Yassı Kadayıfı, Yağlı Ekmek, İçli Köfte, Polat İçli Köftesi ve Yeşilyurt Kiraz Yaprağı Sarma Köftesi’dir

Menü