OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Adıyaman Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Türkiye’nin önemli turistik şehirleri arasında yer alan her yıl yüz binlerce turist tarafından tercih edilen Adıyaman, uzun yıllar boyunca Hısnımansûr adıyla anılan şehrin içinde olduğu bölgede yerleşimin tarihi oldukça eski dönemlere kadar uzanmaktadır.

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat bölümünde yer alan Adıyaman, kuzeyinde Malatya, batısında Kahramanmaraş, güneybatısında Gaziantep, güneydoğusunda Şanlıurfa ve doğusunda Diyarbakır ile komşudur. Bölgede tarih boyunca Hitit, Hurri, Mitanni, Kummuh, Asur, Pers, Seleukos, Kommagene Krallığı ile Roma ve Bizans hakimiyeti görülmüştür. Tarih boyu farklı devlet ve milletlerin egemenliği altına giren Adıyaman, farklı isimlerle anılmıştır. Adıyaman 2023 nüfusu, tahmini verilere göre 636.580’dir. Adıyaman, geçmiş tarihi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ile Türkiye’nin en güzide turizm noktalarından birisidir.

Adıyaman Tarihi

Geçmiş tarihlerde Hısnımansur ismiyle anınan ve daha sonra 1928 yılında alınan kararla ismi değişen Adıyaman birçok hakimiyetten hakimiyete geçiş yapmıştır. Adıyaman’da 7. yüzyıldan itibaren İslam akınları bölgede görülmeye başlanmış. Daha sonra 670 yılında Emevî hakimiyetine geçmiştir. Emevî döneminde Mansûr bin Ca’vene tarafından Adıyaman Kalesi inşa edilmiş. Emevî hakimiyetinden çıkan Adıyaman, 758’de Abbâsî hakimiyetine geçmiştir. 926-958 yılları arasındaki Hamdaniler döneminden sonra yeniden Bizans hakimiyetine geçti. 11. yüzyılda Türk akınlarına uğrayan yerleşim, ilk defa 1066’da Selçuklu kumandanı Gümüştekin tarafından alındı. Artuklu, Eyyûbî ve Selçuklu, İlhanlı, Akkoyunlu, Dulkadiroğulları ve Memlüklü hakimiyetinden sonra 1515 yılında Osmanlı egemenliğine geçti.

Adıyaman'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Daha çok şehir merkezi ve Nemrut Dağı çevresinde yer alan Adıyaman otelleri, konforlu bir konaklama için tercih edilmektedir. Modern tesislerin ön plana çıktığı şehirde her bütçeye ve her tarza uygun konaklama tesisi bulunmaktadır. Yabancı turistlerin sıklıkla tercihi olan Adıyaman otelleri, konforlu hizmetleriyle konaklama açısından ön plana çıkan yerler arasındadır.

Adıyaman'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Adıyaman’a Türkiye’nin birçok farklı noktalarından havayolu, karayolu, feribot ve tren yolu ile gitmek mümkündür. Havayolu ile gitmek için Ankara ve İstanbul’dan kalkış yapan seferli uçaklar kullanılmaktadır. Karayolu için ise birçok şehirden ulaşmak mümkündür. Tren yolu ulaşımı için ise Elazığ-Adana seferini yapan Gölbaşı ilçesindeki tren istasyonundan ulaşılabilir. Feribotla ulaşım, Diyarbakır’dan Siverek ilçesinde bulunan Gerger ilçesine bağlı Güzelsu Köyü’ndeki feribot seferleri ile Adıyaman’a gelebilmektedirler.

Adıyaman'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Adıyaman’da şehir içi ulaşım için Belediye otobüsleri, dolmuş, minibüs ve taksi tercih edilmektedir. Belediye otobüslerinde indirimli yolculuk için Yamankart otobüs kartını kullanabilirsiniz.

Adıyaman'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Adıyaman bölgenin etkisiyle yemeklerde et, bakliyat, buğday ve sebze ürünleri ağırlıklıdır. Adıyamanlılar yemeklerin yanına tercih ettikleri farklı cacık türleri de vardır; Pirpirim cacığı, kabak cacığı, marul cacığı ve yarpuz cacığı. Bunların yanı sıra Adıyaman’da yiyebileceğiniz meşhur ana yemekler, Ebuzer Giffari Kebabı, Dövmeç, Besni Tavası, Basalla’dır. Tatlı olarak da Tene, Top ve Peynirli İrmik Helva, Şillik, Kesme ve Burma Tatlısını rahatlıkla bulup tüketebilirsiniz.

Adıyaman'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Adıyaman turistik, ekonomik ve sosyal açıdan hızlı gelişen bir şehirdir. Bu sebeple şehirdeki AVM ve diğer alışveriş merkezleri müşterilerine farklı zevklere sahip, uygun, çeşitli ve zengin ürünler sunar. İster tarihi ürünler isterseniz sembolik hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

 Bunun için en uygun adres Oturakçı Pazarı’dır. Oturakçı pazarında bez bebek, üzerinde Adıyaman’ın kendine özgü desen ve motifleriyle tanınan halı, kilim, heybe, Nemrut Dağı’nı sembol eden minyatür biblolar, yöreye ait geleneksel el emeği işlenmiş nakışlı motifler ve bu nakışlı motifleri üzerinde bulundular perde gibi çeşitli el sanatlı ürünleri bulabilirsiniz.

Bununla beraber Besni ilçesinde bulunan Şire Pazarı da Adıyaman’ın meşhur pazarlarından biridir. Şire pazarında Besni üzümü, pestili ve muskası bollukla satılmaktadır. Besni ilçesine bağlı Cevizli sucuk, fıstıklı muska, kesme ve pekmez de bulabilirsiniz.

Adıyaman'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Adıyaman’da kimi insanlar çoğunlukla restorana, kafeye veya misafirliğe gitmeyi tercih eder, kimileri ise gece hayatı konusunda aktiftirler. Adıyaman’da akşam serinliğinde tercihinize göre gidebileceğiniz birçok mekân vardır. Canlı müzik, DJ bulunduran ve yemek veya alkol tüketmek isteyeceğiniz bir mekân arıyorsanız aradığınız kriterlere göre mekanlar da bulabilmeniz mümkündür.

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapan Adıyaman, gezilecek yerleri de bir hayli fazladır. Tarihi mekanları turistlerin oldukça uğrak noktasıdır. Kimileri şehir içerisinde kimileri de şehir dışında bulunduğu için Adıyaman’ı gezmeyi bir güne sığdırmak bir hayli zordur.

Nemrut Dağı

Hala nasıl yapıldığı tam olarak bilinmeyen Nemrut Dağı’nda bulunan ve her gün güneşi iki defa selamlayan Kommagene Krallığı kalıntılarıyla, Arsemeia antik kenti ile, taş köprüleriyle, Helenistik dönem örnekleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. 1987 yılında UNESCO tarafından dünya miras listesine dahil olmaya hak kazanmıştır. Gün batımı zamanında ziyaret edildiğinde ortaya çıkan eşsiz manzarası ile çok güzel ve kartpostallık resimleri rahatlıkla çekebilirsiniz. Rivayete göre Tanrıların tasvir edildiği büyük boyutlu taş heykeller, kabartmalar, yazılar ve heykeller ve bu heykeller arasında Kral I. Antiochos’un heykeli de bulunmaktadır. Nemrut Dağı ziyaret etmenin yanı sıra kamp yapma aktivitelerine de müsaittir.

Eski Kahta Kalesi

Eski Kahta Kalesi üç farklı medeniyetin izlerini taşımaya devam ediyor. Bunlar; Kommagene, Roma ve Memluklar’dır. Kalenin içerisinde zindan, ibadet mekânları, sarnıç ve su yolları gibi pek çok yapı bulunmaktadır. Eski Kahta Kalesi, sarp kayalıkların üzerindeki konumunu ve eşsiz görüntüsüyle hâlâ kendi ihtişamını koruyabilmektedir. Ayrıca Kale yakınlarında bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü Selçuklu döneminden kalmadır. Köprü üzerinde resim çekinmek için güzel bir kare bulabilirsiniz.

Arsameia Antik Kenti

Arsameia Antik Kenti her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Arkeolojik çalışmaları hâlen devam eden bir bölgedir. Özellikle yaz aylarında turist, öğrenci ve ziyaretçi yoğunluğu yaşanmaktadır. Binlerce yıllık geçmişi bulunan antik kent fotoğraf çekmek isteyenlerin de sıklıkla ziyaret ettiği mekandır. Günübirlik ziyaretlere uygun olan Arsameia Antik Kenti Kommagene Krallığı döneminden kaldığı bilinmektedir.

Adıyaman Ulu Cami

Şehir merkezine yakın konumda bulunan Adıyaman Ulu Cami, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yüzlerce yıllık geçmişiyle ön plana çıkan tarihi yapı, mimari yapısıyla da ziyaretçileri tarafından dikkat çekmeyi başarmıştır. Ziyaretçilerin kullanımına açık olan ve avlusunda çeşme, abdesthane ve kütüphane bulunmaktadır. Günübirlik ziyaretler açısından ön plana çıkan tarihi yapının herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü, Adıyaman’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisidir. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen tarihi köprü turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Yakın çevrelerinde kamp ve piknik gibi aktiviteler yapma imkânı bulunmaktadır.

Perre Antik Kenti

Oldukça geniş bir alanı kapsayan tarihi bölge her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Fotoğraf çekimi konusunda ön plana çıkan antik kent günümüzde de arkeolojik çalışmalarına devam etmektedir. Sessiz ve sakin bir bölgede, ağaçlar arasında yer alan antik kent fotoğraf çekimi için ziyaretçilerin genellikle gün batımına doğru ziyareti gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Pirin Ören Yeri

Şehre yakın bir konumda bulunan Pirin Ören Yeri tarihi bölgenin yüzlerce yıllık geçmişiyle de beğeni kazanılmış ve fotoğraf çekimi için ön plana çıkmıştır. Geniş bir bölgeye sahip olan tarihi yer kamp ve piknik yapmaya da uygundur. Turistler tarafından sık sık ziyaret edilen tarihi yer, dar geçit ve tünellerden oluşmaktadır. Pirin Ören Yeri’nin büyük bir alanı açık havada yer alır ve birden fazla sığınağa sahiptir.

Adıyaman Müzesi

Her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapan ve şehrin en büyük müzesi olan Adıyaman Müzesi pek çok tarihi ve kültürel parçanın birleştiği noktadır. Mimari yapısıyla dikkat çeken müzenin hem açık hem de kapalı alanı bulunmaktadır.

Adıyaman'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adıyaman

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adıyaman, yöresel yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. 

Bunlar; Tut Dutu, Sincik El Dokuma Halısı, Kahta Narı, Kahta Bulgur Pilavı, Kahta Bademi, Etsiz Çiğköfte, Çelikhan Tütünü, Besni Üzümü, Kahta Bademli İrmik Helva’dır

Menü