OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Antalya Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Deniz güzelliği ve tarihe konu olmuş güzellikteki koyları görülmeye değer nitelikte yerlerden biri olan Antalya, şehirlerinin en güzellerinin başında yer almakta. Sahip olduğu doğa yapısı gereği, turistleri yaz ve kış aylarında da kendine çekmeyi başarmıştır.

Gidildiğinde her an ve her köşesinde keşfedilecek duraklar bularak tatil keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Antalya, birçok deniz sporunun yapılabileceği, farklı tatlar ve lezzetler ile karşılaşılabilecek ve gece hayatı ile eğlenceye doyabileceğiniz zamanlar sunabilmektedir.

Antalya Tarihi

Antalya geçmişten günümüze kadar Hititler Dönemi, Likya ve Pamfilya Dönemi, Bargama Dönemi, Roma Dönemi, Bizans Dönemi, Selçuklu Dönemi, Anadolu Türk Beylikleri Dönemi, Osmanlı Dönemi, Millî Mücadele Dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti Dönemi’yle birlikte 11 döneme ev sahipliği yapmıştır. 

Antalya'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Antalya, sahip olduğu doğal güzellikler, antik kentler, birbirinden güzel plajlar ile her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayarak gece hayatı bakımından da oldukça hareketlidir. Antalya’da tatilinizi planlayarak her bütçeye ve her zevke uygun otel bulabilirsiniz. Bölge tarihini daha yakından inceleyebilmek isterseniz Kaleiçi’nde yapacağınız konaklamalar uygundur.

Antalya'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Tarihe konu olmuş güzellikteki koyları görülmeye değer nitelikte yerlerden biri olan Antalya’ya ulaşım kara yolu ve hava yolu ile sağlanmaktadır. Kara yolu ile gitmek isteyenler şehirlerarası seferli otobüslerle gidebilir, hava yolunu tercih etmek isteyenler ise tarifeli uçuşla Antalya’ya ulaşabilirler.

Antalya'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Antalya’da rahatlıkla şehir içi ulaşımı sağlamak isteyenler; otobüs, minibüs, taksi, deniz otobüsü ve metroyu tercih edebilirler. Yaz aylarında, özellikle gece hayatının yavaş yavaş hareketlenmeye başladığı 20:00 ile 22:00 saatleri arasında şehir merkezinde trafik, gündüz saatlerine göre daha yoğun olabilmektedir. Antalya’da belediye otobüslerini kullanabilmeniz için Antalya Kart veya temassız kredi kartı sahibi olmanız gerekmektedir.

Antalya'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Turistik bir şehir olması sebebiyle Antalya’da tüm Türk ve dünya mutfağına dair restoranları rahatlıkla bulabilirsiniz. İl genelinde sebze ve meyve yetiştiriciliği oldukça yaygındır ve Antalya’da bu durum yemek tariflerine kadar yansımıştır. Antalya mutfağına özgü lezzetlerin başında yer alan; Laba Dolması, Domatesli Cive, Enginarlı Girit, Hibeş, Frigya Biber Dolması, Haluşka, Kabak Çiçeği Dolması, Taze Ülübü, Çiğirdik, Sütlü Buğday Çorbası, Taratorlu Piyaz, Göleviz, Kırmızı Tavuk Yemeği, Yörük Kebabı, Toros Salatası, Hülüklü Çorba, Arap Kadayıfı, Alanya Çorbası, Finike Muz Tatlısı, Şilofta, Bağaçai Cillincop, İncir Kak ve yöresel reçeller turistlerin tercihleri arasındadır.

Antalya'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Tüm bu doğal güzelliklerin, tarihi mekânların ve saklı koyları harici Antalya’da alışverişin ilk ayağını Antalya alışveriş merkezleri oluşturmaktadır. Ayrıca Alanya, Kemer, Kepez ve Kaş gibi popüler ilçelerinde hediyelik ürün satın alabileceğiniz çok sayıda dükkân bulunmaktadır. Antalya’dan sevdiklerinize veya seyahatinizin anı olarak kalması adına alabileceğiniz birçok ürün bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Antalya’yı simgeleyen buzdolabı magnetleri, otantik dokuya sahip yörük halıları, lezzetiyle ön plana çıkan Antalya muzu, birbirinden şık deri çantalar veya kıyafetler, Antalya’nın eşsiz şarabı, Kaş pazarından yöresel keçiboynuzu pekmezi, Alanya’dan organik zeytinyağlı sabunlar, ilgi çekici salaş ve otantik takıları tercih etmektedirler. Kaş, Kemer, Alanya gibi hem doğal güzellikleri ile hem de organik ürünleri ile ünlü olan Antalya ilçelerini gezmenize ve alışveriş yapmanıza imkân sunar.

Antalya'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Turistik olmasının yanı sıra, gece hayatı bakımından oldukça hareketli, canlı müzikten konser alanlarına, gece kulüplerinden özelleşmiş publara kadar zengin ve çeşitli mekanlara sahip Antalya gece hayatını yılın 12 ayında da devam ettiriyor. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya’da sabahın ilk ışıklarına kadar birçok gece kulübü, bar, restoran ve cafe gibi mekanlarda hizmet vermektedir. Ailecek eğlenmek isteyenler il merkezinde bulunan Aktur Lunapark, Konyaaltı Kent Meydanı ve Karaalioğlu Parkı’na gidebilirler. Ayrıca özel beachlerde düzenlenen partilerde de gece-gündüz DJ performansları ve partileri de ziyaret edebilirler.

Antalya'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Yalnızca Türkiye’de değil dünya çapında bilinen bir turizm şehri olan Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin popüler tatil merkezlerinden biridir. Keşfedilecek pek çok noktası ile turistlerin vazgeçilmez adresi olan Antalya, doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi yapılarıyla da gezilecek birçok farklı mekanlara sahiptir.

Alanya Kalesi

Alanya ilçesinin Hisariçi Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Alanya Kalesi, en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan biridir. Toplamda 250 metrelik bir yüksekliğe sahip olup yapımında Helenistik Dönem’de başlamıştır. Selçuklu Dönemi’nde inşası tamamen bitmiş olan kalede birçok medeniyete ait izler görülebilmekte ve etrafında 140 adet kule bulunmaktadır.

Apollon Tapınağı

Mitolojide güzelliğin tanrısı olarak bilinen Apollon adına inşa edilen tapınak Antalya’ya bağlı Side’de bulunmaktadır. Yunan mitolojisinde ışık ve güzelliğin tanrısı olarak öne çıkan Apollon adına dikilen tapınak, M.S. 150 yılında inşa edilmiştir.

Perge Antik Kenti

Tarihsel süreçte önce Roma, daha sonra Bizans İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olan antik kent, M.Ö. 1200 yılında inşa edilmiş ve uzun süre Hitiler tarafından kullanılmıştır. Toplamda 15 bin kişilik seyirci kapasitesi ile inşa edildiği dönemin en iyi yapılarından olan tiyatro, geçen yüzyıllar boyunca doğal afet gibi nedenlerden dolayı tahribata uğramıştır.

Antalya Müzesi

7 bin metrekarelik büyük bir alana yayılmış olan müzede toplamda 13 sergi salonu, aynı zamanda 1 adet açık hava galerisi ve 5000’den fazla tarihi eser ve belge sergilenmektedir. 

Patara Antik Kenti

Birçok yapıya ev sahipliği yapan antik kent, M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilip Likya Birliği’nin başkentliğini yapmıştır. İçerisinde antik tiyatro, hamam, tapınak ve stadyum bulunmaktadır. Aynı zamanda Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen Noel Baba, yani St. Nicholas’ın yaşamış olduğu bir şehir olma özelliği ile de dikkat çekmektedir.

Side Antik Kenti

M.Ö. 1. yüzyılda inşa edilip, Liman kenti olarak uzun bir süre kullanılmış olan Side Antik Kenti Manavgat’ın popüler tatil merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Olympos Antik Kenti

15. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin himayesine geçen Olympos, Likya Uygarlığının önemli kentlerinden biri olup ‘Tanrıların Kenti‘ olarak da bilinmektedir.

Xanthos Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta olan Xanthos Antik Kenti, araştırmalara göre M.Ö. 8 yüzyıla aittir. Perslerin bölgeye yapmış olduğu istilalar sonucunda bölge halkı kent terk etmiş ve büyük bir kısmı intihar etmiştir. Sağ kalıp kurtulanların tekrar bölgeye dönmesiyle birlikte canlanan Xanthos Antik Kenti, ilerleyen süreçte Likya Birliği’nin başkenti olarak kullanılmış ve daha sonra Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiştir. Xanthos Antik Kenti içerisinde görebileceğiniz yapılar arasında antik tiyatro, hamam, tapınak ve irili ufaklı evler bulunmaktadır.

St. Nikolas (Noel Baba) Kilisesi

Aziz Nikolas’ın piskoposluk yaptığı bir kilise olarak öne çıkmakta olan bu kilise, Hristiyanlar tarafından da büyük bir öneme sahiptir. Duvarlarında çok sayıda fresk ve mozaik semboller bulunan kilisede aynı zamanda St. Nikolas’ın mezarı yer almaktadır.

Süleymaniye Cami

Antalya Kepez’de bulunan Süleymaniye Cami, 1231 yılında Selçuklu Devleti döneminde inşa edilmiş, Alaeddin Keykubat döneminde yapılmıştır. Kısa bir süre sonra yıkılan cami, Osmanlı Devleti Dönemi’nde Kanuni Sultan Süleyman’ın kararıyla tekrar inşa edilmiştir.

Kızılkule

Alanya’nın sembolik yapıları arasında olan Kızılkule, 13. yüzyılda inşasına başlanıp Selçuklu Devleti Dönemi’nde yapılmıştır. Alaeddin Keykubat devrinde, denizden gelebilecek saldırılara karşı önlem amacıyla inşa edilen kale, kırmızı renklerin hakim olduğu, kırmızı tuğlalar kullanıldığı ve bu sebeple adını buradan almıştır.

Hıdırlık Kulesi

Giriş kısmı kare, üst kısmı daire şeklinde olan Hıdırlık Kulesi’nin Roma döneminde yuvarlak biçimde inşa edildiği düşünülmektedir. İlerleyen süreçte üzerine dairesel yapının eklendiği bilinen yapı toplamda 14 metrelik bir yüksekliğe sahiptir.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Antik Çağ döneminde inşa edilen Aspendos Antik Tiyatrosu, günümüze kadar en az tahribatla ulaşabilmiş Roma tiyatrolarından biridir. Selçuklular döneminde onarılan Aspendos Antik Tiyatrosu, çevresinde görebileceğiniz bazilika, agora, su kemeri ve birçok kalıntı bulunmaktadır.

Aslanlı Lahit

M.Ö. 6. yüzyıla ait yapı olan Aslanlı Lahit, Likya Uygarlığı mimarisine uygun bir şekilde inşa edilmiş bölgenin sembolik yapılarındandır.

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Antalya, oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bununla beraber Antalya ilinde gezip görebileceğiniz çok sayıda doğal güzellik yer almaktadır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından turistik amaçlı ziyaret edilmektedir.

Manavgat Şelalesi

90 kilometrelik uzunluğu olan Manavgat Nehri tarafından meydana gelen Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin sayılı doğal güzelliklerindendir. Turistler tarafından sıkça gitmeyi tercih edilen Manavgat Şelalesi, aşağı dökülen suların yarattığı benzersiz manzarayla birlikte etrafı yeşil ağaçlarla kaplı eşsiz bir bölgede yer almaktadır.

Saklıkent Kanyonu

300 metrelik derinliğiyle birlikte devasa kayaların bulunduğu kanyon, Antalya ile Fethiye sınırları arasında konumlanıp, toplamda 18 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Ayrıca kanyonda uzun yürüyüşler yapabileceğiniz birçok parkur bulunmakta ve içerisinde kızılçam sedir ve karaçam ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanlar da görülebilmektedir.

Kurşunlu Şelalesi

Ferahlatıcı etkisiyle ve ortaya çıkan manzarasıyla birlikte Antalya iline bağlı 7 göletin birleşip döküldüğü Kurşunlu Şelalesi, yaklaşık 20 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir. 1991 yılında tabiat parkı olarak ziyarete açılıp yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmıştır. Çevresinde Akdeniz ikliminin zengin bitki örtüsünün net bir şekilde görülebildiği şelalenin etrafında birçok yürüyüş alanı, piknik alanı ve restoran bulunmaktadır.

Karain Mağarası

1946 yılında keşfedilen mağara, Paleolitik çağdan, klasik çağa kadar yüzlerce insana ev sahipliği yapmıştır. Doğal kalsit duvarları, dar yollarıyla birlikte 3 büyük oda, bir de küçük koridordan oluşumlar ile ortaya çıkan mağara etrafında yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan eserler mağaranın yanında yer alan Karain Müzesi’nde sergilenmektedir.

Çıralı Yanartaş

Kemer’in doğal güzelliklerinden olan Çataldağ’ın eteklerinde yer alan Çıralı Yanartaş, oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Tepesinde bulunan kayalıkların arasında devamlı yanmakta olan metan gazının görülebildiği bölgede 24 saat ateş yanmaktadır. Binlerce yıldır sönmeyen aleviyle birlikte etrafında piknik, kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Çıralı Yanartaş, Antalya tatilinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Kaleiçi

Şehir merkezinde olması nedeniyle oldukça kalabalık olan Kaleiçi, Antalya’nın cazibe merkezleri arasındadır. Şehrin önemli tarihi yapılarından olan Hadrian Kapısı’nı geçerek giriş yapılan Kaleiçi’nde hem deniz manzarası ile keyifli dakikalar geçirebilir; hem de dar sokaklarında tarihe tanıklık eden yapıları görebilirsiniz.Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok yapının görülebildiği Kaleiçi’ni Antalya tatilinizin herhangi bir saat diliminde ziyaret edebilirsiniz.

Antalya'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Antalya yöresine ait onlarca ürün bulunmaktadır. Bunlar; Alanya Avokadosu, Alanya Gülüklü Çorba, Alanya Muzu, Alanya Yenidünyası, Bergamot Kabuğu Reçeli, Kabak Tatlısı, Paça Çorbası, Piyaz, Serpme Böreği, Tavşan Yüreği Zeytini, Turunç Kabuğu Reçeli, Döşemealtı El Halısı, Finike Portakalı, Korkuteli Karyağdı Armudu, Manavgat Altın Susamı’dır.

Menü