OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Artvin Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Artvin, Ahameniş döneminde, Gürcistan’da da yayılmış bir din olan Zerdüştiliğe bağlı olarak ortaya çıkmış bir yer adı olarak kabul edilir. Artvin iklimi tüm yıl boyunca yağışlıdır ve kışları ılık, her mevsim bol yağışlı bir iklim hüküm sürmektedir.

Nüfusu 169.403 kişilik olan Artvin, Karadeniz bölgesinde yer alıp doğal güzelliğiyle turistlerin beğenisini kazanan bir şehirdir. Her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen şehir, sessiz ve sakin olmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

Artvin Tarihi

7 Temmuz 1921’de sancak olarak kurulan Artvin, 24 Nisan 1924’te İl’e dönüşmüştür. İl merkezi; Osmanlı Devleti sınırları dahilinde olduğu 1878 yılına kadar Trabzon vilayetine bağlı Batum Sancağı’nın “Livana Kazası” merkezi olarak kalmıştır. Merkez ilçeye bağlı 36 köy bulunmaktadır.

Artvin'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Karadeniz bölgesinde yer alıp doğal güzelliğiyle turistlerin beğenisini kazanan bir şehir olan Artvin, pek çok tarihi ve doğal yapıya sahip, konaklama faaliyetleri açısından da gelişmiş olmasıyla bilinmektedir. Turistlerin sıklıkla tercih ettiği modern otel yerleşim yerleri, her bütçeye uygun olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Artvin’de bulunan konaklama imkanları, ziyaretçilerine farklı çeşitlerde konaklama şansı sunmaktadır.

Artvin'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Ardahan’a hem kara yolu hem de hava yolu ile ulaşım sağlanabilir. Fakat demir yolu ile gitmek isteyenler, Ankara’dan hareket eden Doğu Ekspresi ile Kars’a vararak belli bir mesafe uzaklıkla bulunan Ardahan’a kara yolu ile varabilirler. Kara yolu ile gitmek isterseniz kendi araçlarınızla veya şehrin birçok yerinde bulunan şehirci otobüs seferleriyle gelebilirsiniz. Hava yolunu tercih etmek isterseniz de, Ardahan’da henüz havalimanı bulunmadığı için Kars Harakani Havalimanı’na gelerek araç kiralayıp veya otogara gidip otobüsle Ardahan’a ulaşabilirsiniz.

Artvin'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Şehir içerisinde turistik yapılar arasındaki uzun mesafeden dolayı özel araç kiralama yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte Artvin’deki şehir içi ulaşımınızı Belediye otobüsleri, minibüs, taksi ve dolmuşlarla da sağlayabilirsiniz.

Artvin'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Artvin’de mutfak açısından son derece gelişmiş ve ziyaretçilerine birçok seçenek sunmamaktadır. Karadeniz, Anadolu ve Gürcü mutfakları baskındır. Artvin ve çevresinde sıklıkla tüketilen yöresel yemekler arasında kuymak, kalaco, kaygana, yoğurtlu silor, mısır ekmeği, hamsili ekmek, cevizli kete, laz böreği, karalahana sarması, turşu kavurması, şalgam pancarı, hamsili pilav, benekli alabalık ve cağ kebabı yer almaktadır.

Artvin'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Artvin’de alışveriş merkezi kültürü pek fazla bulunmamaktadır. Turistlerin çoğunlukla, süt ve süt ürünleri, bal ve el emeği dokuması kilimleri satın aldığı bilinmektedir. Bununla birlikte Artvin ziyaretlerinde ön plana çıkan hediyelik eşyalar arasında, buzdolabı magnetleri, tereyağ, dut pekmezi, kuruyemiş, kuzine zeytini, bal ve kemençe bulunmaktadır.

Artvin'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Artvin’de eğlenip vakit geçirebileceğiniz eğlence mekanları, alkollü içecek servisiyle de ön plana çıkmaktadır. Bira, şarap ve viskinin sıklıkla tercih edildiği eğlence mekanlarında müzikli aktiviteler de bulunmaktadır. Ayrıca fazla olmasa da Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi Artvin’de de meyhane tarzı mekanları da bulmak mümkündür.

Artvin'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Sık sık gezi programları gerçekleştirilen Artvin’e genellikle yaz aylarında ziyaret edilmeyi tercih edilir. Artvin şehri, dağınık bir bölgede yer almasıyla pek çok aktiviteye imkân tanımakta ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Karagöl Sahra Milli Parkı

Eşsiz doğal güzelliklere sahip olan milli park, piknik ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler açısından da tercih edilmekte ve bu milli parkta turistlerin kayık ve kamp gibi aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

Artvin Kalesi

Surlarıyla birlikte yaklaşık 850 metrekare genişliğe sahip olan yapı, restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşabilmiş ve hala turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Yapıldığı zaman gözetleme ve savunma amacıyla inşa edilen Artvin Kalesi, günümüzde turistik yapı olarak hizmet vermektedir.

Dolishane Kalesi

Günümüzde terk edilmiş gibi bir havası bulunan kilisenin restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşabilmiş ve kilise içerisinde yer alan mini kütüphane ve sığınak turistlerin ilgisini çekebilmiştir.

Yıldız Gölü

Artvin’in önemli su kaynakları arasında yer alan Yıldız Gölü, doğal güzelliğiyle turistlerin beğenisini kazanmıştır. Geniş yüzölçümüne sahip olan göl, gelen ziyaretçilere kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve farklı spor aktivitelerini gerçekleştirmelerini sunabilmektedir.

Otingo Kaplıcası

Mimari yapısıyla da ön plana çıkan ve suyun sıcaklığı 30-35 dereceyi bulan Otingo Kaplıcaları, her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Oldukça geniş bir alana sahip olan kaplıcanın yanı sıra bölgede piknik ve kamp gibi aktiviteler gerçekleştirilmesine de olanak sağlanmaktadır.

Ciro Şelalesi

Her sene on binlerce kişi tarafından ziyaret edildiği belirtilen şelale, genellikle aile grupları tarafından ziyaret edilip başta spor aktiviteleri olmak üzere kamp ve piknik gibi etkinliklerin gerçekleştirilebildiği doğa ile iç içe olabileceğiniz bir alandır.

Artvin Kayak Merkezi

Yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edildiği belirtilen kayak merkezi Artvin’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Artvin Kayak Merkezi, eşsiz manzaralara komşu olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Oldukça soğuk bir bölge olan Artvin Kayak Merkezi’nde, genellikle kamp ve piknik aktiviteleri de gerçekleştirmektedir

Beyazsu Yaylası

Turistler tarafından sık sık ziyaret edildiği belirtilen Beyazsu Yaylası, hem doğal güzelliğiyle hem de festivallere uygun bir bölgeye yer almasıyla tercih edilmektedir. Kamp ve piknik aktiviteleri açısından da ön plana çıkan yayla, daha çok yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Arkadaş grupları ve aileler tarafından ziyaret edilen Beyazsu Yaylası’nın herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Macahel Yaylası

Şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, hem gün doğumunda hem de gün batımında eşsiz manzaraları seyredebileceğiniz yerler arasındadır. Fotoğraf çekmek isteyenler sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Macahel Yaylası, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Dağcılık, kamp, piknik ve doğa yürüyüşleri gibi aktivitelerin yapıldığı bölgede doğa ile iç içe olmanıza olanak sağlanmaktadır.

Hatila Vadisi

Kamp ve piknik başta olmak üzere dağcılık ve doğa yürüyüşü açısından tercih edilen vadi yılın her günü ziyaret edilebilen vadinin pek çok aktivite açısından uygun olduğu bilinmekte, fotoğraf çekmek isteyenlerin de uğrak noktaları arasında bulunmaktadır.

Atatepe

Atatürk heykelinin bulunduğu bölgede milli motifler yer almaktadır. Artvin’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Atatepe, fotoğrafçılık açısından da ön plana çıkmaktadır.

Artvin'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Artvin

Artvin’in tescillenmiş ürünleri; Arhavi Kestane Balı, Borçka Demir Elması, Hatila Balı, Hopa Hamsili Ekmeği, Hopa Laz Böreği, Puçuko, Şavşat Ketesi’dir.

Menü