OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Aydın Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Aydın

Aydın, geçmişten günümüze farklı uygarlıklarca ziyaret edilip yerleşim yeri olarak tercih edilmiş olan, son derece önemli bir şehirdir. Yüzyıllar boyu önemli illerden olan Aydın, günümüzde de özellikle ülke turizmi için vazgeçilmez şehirlerden biridir.

Aydın, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirminci şehridir. Ege Bölgesi’nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerdendir. 2022 itibarıyla 1.134.032 kişilik nüfusuyla Ege Bölgesi’nin üçüncü büyük ilidir. 17 ilçesi vardır.

Aydın Tarihi

Birçok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Aydın; çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Antik Çağda Afrodisias, Milet, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerdir. Bugünkü Aydın, Tralleis Kenti’yle birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, 8. yüzyılda Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklu Hanedanıyla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılmıştır. Aydınoğulları zamanında şehrin adı Aydın Güzelhisarı olmuş, daha sonra Aydın adını almıştır.

Aydın'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Aydın’da şehir merkezinde pansiyonlarda ve otellerde konaklayabilmek mümkündür. Şehir merkezindeki konaklama yerlerini tercih ederek tarihi ve turistik yerlerin çoğunluğuna ulaşma imkânı kolaydır. Aydın il merkezinde yani Efeler’de konaklayabileceğiniz gibi başta Kuşadası ve Didim olmak üzere Nazilli, Söke, Germencik ve Kuyucak ilçelerinde konaklama şanslarınız bulunmaktadır.

Aydın'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Aydın

Yıllar boyu birçok medeniyete kucak açmış Aydın, verimli toprakları, denize yakın oluşu ve kritik konumda bulunmaktadır. Özel aracınızla birlikte Türkiye’nin tüm noktalarından Ege Bölgesi’ne; Aydın’a yolculuk yapabilir veya şehirlerarası otobüsleri kullanarak Aydın’a sorunsuzca gidebilirsiniz. Aydın’da havalimanı bulunmadığı için kara yolları dışında ulaşım açısından tercih edebileceğiniz bir seçenek bulunmamaktadır.

Aydın'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Aydın

En rahat ulaşım seçeneği olduğu için motosiklet ve araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak birkaç gün boyunca istediğiniz gibi şehri gezme şansına sahip olabilirsiniz. Aydın’da hem yerel halkın hem de turistlerin sıklıkla kullandıkları ulaşım seçeneklerinden biri de belediye otobüsleridir. “Sarı Otobüs” olarak adlandırılan otobüslere binebilmek için Aykart sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun yanın sıra Aydın’da istediğiniz yere dolmuşla gidebilmek de mümkün. Dolmuşları yalnızca şehir içinde değil; ilçeler arası seyahat için de kullanabilirsiniz.

Aydın'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Aydın

Aydın mutfağının baş aktörleri zeytinyağı ve otlar olsa da yöre mutfağı bundan daha çok fazlasıdır. Aydın mutfağında sadece Ege Bölgesi’ne özgün dokunuşlar değil, Rum, Kürt, Arap, Yahudi ve Yörük kültürüne dair izler de görülmektedir. Aydın’da yemeden gitmek istemeyeceğiniz lezzetler; yuvalama, kuru incir arası ceviz, keşkek, zeytinyağlı börülce, Çine köftesi, paşa böreği, tahinli pide, kabak tatlısı, çingene pilavı, kırlı kızartma, sarmaşık kavurması yörenin özgün tatlarındandır.

Aydın'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Aydın

Tatiliniz ve ziyaretiniz sırasında Aydın’dan kendinize veya sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik eşyalarla birlikte tatilinizi kalıcı ve unutulmaz bir hale getirebilirsiniz. Aydın’da buzdolabı magnetinden el emeği ürünlerine, halılardan seramik işlemelere, toprak ürünlerden deri aksesuarlara, antik ürünlerden yöresel kıyafetlere, incirinden zeytinine kadar birçok envaiçeşit ürünleri bulabilirsiniz. Aydın’da bu tarz ürünleri bulabileceğiniz yerler; Didim, Kuşadası, Hasırlar Çarşısı, Gallery Elit, Hacıvat Shop, Karacasu, Efeler

Aydın'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Aydın

Gece saatlerinde ise şehrin dört bir yanında yer alan gece hayatı mekânları ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Aydın il sınırları içerisinde bulunan restoran, club, bar ve türkü evi gibi seçenekler özellikle akşam saatlerinde hizmet vermeye başlamaktadır. Enerji dolu bir gece geçirmek adına sizler de bu mekânları tercih edebilirsiniz. Kuşadası Club Bar, 1926 Restaurant, Kuşadası Hayal Kahvesi, Tarihi Çınar Balık Restaurant, Kuzgun Cafe Bar, Pasaj Shot Bar, Canlar Türkü Evi, Le Gramophone Bar, Dubliners Karaoke Bar, E-5 Cafe Bar, Paddy’s Irish Bar ve Billy and Lee’s Happy Hour Bar tercih edebileceğiniz gece hayatı mekânları olarak Aydın’da bulunmaktadır.

Aydın'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Aydın

Aydın gezilecek yerler listesi oldukça kalabalıktır. Antik kentlerden milli parklara, müzelerden mağaralara pek çok seçenek ile misafirlerine güzel anlar vaat etmektedir.

Arapapıştı Kanyonu

Turkuaz renginde suyu ile inanılmaz bir atmosfere sahip olan Arapapıştı Kanyonu, Aydın Belediyesi tarafından, 2017 yılında ziyaretçilere sunulmuştur. Su ve doğa sporlarını sevenlerin de sıklıkla uğradıkları bu bölge, aynı zamanda fotoğraf tutkunları ve tekne turları sevenler için de ideal bir yerdir.

Zeus Mağarası

Denizden gelen tuzlu su ile dağlardan gelen tatlı su mağarada birleşir ve bu sebeple, suyun her mevsimde 5 derecelik bir soğuklukta olmasını sağlamaktadır. Ayrıca mağarada yer alan çamur ve su, bölge halkı tarafından şifa kaynağı olarak görülmektedir.

Altınkum Plajı

İncecik kum tanelerinin yer aldığı bu müthiş görünümlü plaj, ismini sahilde yer alan altın renginde kumdan almaktadır. Temiz ve berrak bir denize sahip olan bu plajın suyunun sıcaklığı 23 derecedir. Denize girmek isteyip aynı zamanda görsel bir güzellik arayanların buluşma noktası olan Altınkum Plajı, müthiş atmosferi ile misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Didyma Antik Kenti

Antik kenti ziyaret ettiğinizde yapının içerisinde Medusa Figürü ve Apollon Tapınağı gibi son derece önemli eserler yer almaktadır. Günümüze bu medeniyetlerden çeşitli antik kentler miras olarak kalan bu antik kent, aynı zamanda “Didim Apollon Tapınağı” ismi ile de bilinmektedir.

Yörük Ali Efe Evi Müzesi

Yenipazar’a defnedilen Yörük Ali Efe’nin yaşadığı ev de müze haline getirilmiştir. Yörük Ali Efe’nin eşyalarıyla birlikte müze içinde hem kişisel hem de Kurtuluş Savaşı’na dair fotoğraflar sergilenmektedir.

Afrodisias Antik Kenti

Farklı devletlerin etkilerinin bulunduğu bu antik kentte, Afrodit Tapınağı, Sebastian, meclis binası, tiyatro ve dünyanın en iyi şekilde korunmuş stadyumu bulunmaktadır. Bu stadyumun çevresinde 30.000 kişilik bir oturma alanının bulunduğu bilinmektedir.

Milet Antik Kenti

Felsefe ve sanat alanlarında öne çıkan bölgelerden biri olan Milet Antik Kenti’nin M.S. 1. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. 15.000 kişilik tiyatrosu bulunmaktadır.

Güvercinada

Etrafı sular ile çevrili olan bu ada, denizin üzerinde yer alır ve ada içerisinde kale bulunmaktadır. Kuşadası’nın sembollerinden biri olan bu ada, tarih boyunca gerçekleştirilmiş pek çok saldırıdan az hasarla çıkarak günümüze kadar başarılı bir şekilde ulaşmıştır.

Aydın Arkeoloji Müzesi

Bodrum, giriş ve 1. Kattan oluşan Aydın Arkeoloji Müzesi, sergi salonu, çocuk atölyesi ve çok amaçlı salon gibi bölgelerden oluşmaktadır. Aydın’dan çıkartılan pek çok farklı tarihi eser ve kalıntının sergilendiği bu arkeoloji müzesi, tarihe meraklı olan ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

Kurşunlu Manastırı

Zamanlar yenik düşen ve 11. yüzyıla ait olduğu düşünülen bir tarihi yapı olan Kurşunlu Manastırı’nın Bizans döneminden kalma bir tarihi eser olduğu tahmin edilmektedir. Manastır içerisinde yer alan keşiş odaları, kiler, mezarlık, sur mahzeni ve mutfak günümüzde de rahatlıkla ziyaret edilebilmektedir.

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

2011 yılında Gürsel Tonbul ve eşi tarafından inşa ettirilen Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, zeytinin hangi aşamalardan geçerek zeytinyağına dönüştürüldüğünü gösteren bir yerdir.

Arpaz Beyler Konağı

19. yüzyıla ait bir yapı olan konak, geçmişten günümüze zarar görerek ulaşabilmiştir. Etkileyici bir görüntüsü bulunan Arpaz Beyler Konağı’nın içerisinde çeşitli odalar, erzak dolapları ve tavanlarda da çeşitli çarkıfelek motifleri bulunmaktadır.

Aydın'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Aydın’ın tescil belgesine hak kazanmış coğrafi ürünleri; Kabak Tatlısı, Aydın Kestanesi, Memecik Zeytini, Memecik Zeytinyağı, Yamalak Sarısı Zeytini, Aydın Yuvalaması, Çam Fıstığı, Aydın İnciri, Bozdoğan Cevizli Sucuğu, Dalama Tandırı, Dedebağ Keşkeği, Dikmen Çiçek Balı, Germencik Ekşili Tavuk, Karacasu Pidesi, Karacasu Çömleği Nazilli Kar Helvası, Nazilli Pidesi, Ortaklar Çöp Şiş, Sultanhisar Çileği, Söke Körüklü Çizmesi, Söke Tatlı Maya Ekmeği, Çine Köftesi, İncirliova Deve Sucuğu’dur.

Menü