OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Burdur Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur, 275.120 kişilik nüfusa sahip ve sakin ve huzurlu bir şehir olarak etkileyici gölleri, doğa güzellikleri ve tarihi hazineleriyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Burdur, Akdeniz turlarının vazgeçilmez noktalarından bir tanesidir. Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır ve tarihi açıdan aynı zamanda doğal ortamlar bakımından Türkiye’de en önemli alanlardan bir tanesidir.

Burdur Tarihi

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur tarihi, antik dönemde Pisidia olarak isimlendirilen Burdur Bölgesine Türklerin gelişi 1071 Malazgirt Zaferine dayanır. Bugünkü Burdur toprakları 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmış, 1872’de Burdur Sancağı kurulmuştur. Burdur Cumhuriyetle birlikte il merkezi olmuştur. Burdur şehrini kuran Türkmen boylarından Kınalı aşireti mensupları burayı bulduklarında, bölgenin güzelliği karşısında “Cennet buradadır. Burda dur!” demişler ve “Burda dur!” sözü zamanla halk arasında “Burdur” haline dönüşmüştür.

Burdur'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’da konaklayabileceğiniz birçok alternatifli oteller bulunmaktadır. Bunun yanında kent otelleri ve termal oteller de mevcuttur. Burdur’un en çok ziyaret edilen bölgelerinde de bungalowlar görülebilir. Bunun yanı sıra kamp tutkunu olanlar için göl kenarlarında genellikle çadır ve kulübe gibi tesisler bulunmaktadır.

Burdur'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’a ulaşımı karayolu ve havayolu ile sağlamak mümkündür. Burdur’a Türkiye’nin birçok ilinden Burdur Otogarına giden otobüs seferleri ile ulaşmak mümkündür. Havayolu ile gitmek isteyen ziyaretçiler Burdur’a en yakın olan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na bilet alabilir ve oradan havalimanı servisleri, minibüsler veya taksiler ile şehre ulaşabilirsiniz.

Burdur'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’da şehir içi ulaşımın özel halk otobüsleri, taksiler ve minibüslerle sağlandığı bilinmektedir. Burdur Belediye’ne bağlı otobüslerde akıllı ödeme sistemi olan KentKart ile şehir içi ulaşımında kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Burdur'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’da yemek ve lezzet açısından da çok sevilmektedir. Burdur Mutfağı, Akdeniz mutfağından olduğu kadar Ege mutfağından da esintiler barındırmaktadır. Burdur’a geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında Gazel Böreği, Burdur Şiş, Testi Kebabı, Çekme, Kömbe, Burdur Muhallebisi, Ceviz Ezmesi, Kelle Peyniri, İşkembe Çorbası ve Kabak Helvası olmalıdır.

Burdur'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’da alışveriş yapmak bir o kadar da zevklidir. İsterseniz yöresel el işi ürünleri isterseniz de yöresel yiyecekleri kendinize ve sevdiklerinize Burdur hatırası olarak alabilirsiniz. Burdur’da bulabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; genellikle turistlerin ilgisini çeken el işçiliği görüp süs eşyası olan bakır çaydanlık veya fincan setleri, alışveriş merkezlerinde veya semt pazarlarında bulabileceğiniz Burdur’a özgü cezveler, Burdur merkezden veya semt pazarından görebileceğiniz ceviz ezmesi, evlerinde sofra bezi yada örtü olarak kullanabileceğiniz el emeği ile üretilen İbecik bezi, köy halkının ürettiği Burdur’a özgü motifler bulunduran Alaca dokumalar veya son olarak Burdur’un sembolü haline gelen İbecik bebeklerini satın alabilirsiniz.

Burdur'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’da gece hayatı çok sakin, huzurlu ve sessizdir. Burdur’da gece hayatı cafelerde geçmektedir. Onun dışında şehir merkezinde birkaç bar ve gece kulübü bulunmaktadır.

Burdur'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’un hem merkezinde hem de çevresinde görmeniz gereken birçok yer vardır. Özellikle yaz aylarında ziyaret edilen Burdur, Türkiye’nin en fazla ilgi gören şehirlerden biridir.

Akçaköy Lavanta Deresi

Lavantaların eşsiz güzelliğiyle birlikte süslenen bir alan olan lavanta deresi, Ters bir güzergahta olmasına rağmen doğa tutkunları için muhteşem bir ortam yaratmasıyla görülmeye değer. Genellikle düğün dış çekimleri, klip çekimleri ve diğer gezintiler için uygun bir alandır.

Saat Kulesi

Her ilimizde olduğu gibi Burdur’da da özenle hazırlanmış Saat Kulesi, Burdur’un önemli sembollerinden bir tanesidir. 1936 yılında inşa edilmiştir ve görsel açıdan da oldukça beğenilmekte olup tarihi ve kültürel değerleri ön plana çıkarmaktadır. Kulenin içine girilebilmektedir. Kulenin altında bir işletme bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Bu müze Türkiye’nin en iyi arkeoloji müzeleri arasında yer alıp Burdur’un antik kentlerinde ve höyüklerinde bulunan kalıntılar sergilenmektedir. Birçok eser ilk günkü gibi korunmaktadır.

Doğa Tarihi Müzesi

Burdur’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi olan müze, hem doğal varlıkları hem de antik kentlerden çıkarılan eserleri sergileyen bir müze olup Eskiden bir kilise iken daha sonrasında müzeye dönüştürülmüştür ve eski hayvan kalıntılarını, eşyaları, doğal unsurları sergilemektedir.

Kuş Cenneti

Kuş Cenneti, Burdur’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi olup Burdur Gölü çevresinde nesli tükenmekte olan ve nadir görülen kuşların yaşadığı doğal bir habitattır. Kuş Cenneti, birçok kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

Salda Gölü

Turistlerin de oldukça ilgisini çeken bu göl ormanlarla kaplı tepeler arasında bulunmakta ve oldukça ünlü ve meşhur bir göldür Gölün en büyük özelliği çok temiz bir suya sahip olmasıdır. Müthiş bir atmosfere sahip olan ve bu yönüyle fotoğrafçıların da ilgisini çeken Salda Gölü karstik bir göldür.

Burdur'un Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Burdur

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olmasının yanı sıra Akdeniz’de yer alan önemli illerimizden bir tanesi olan Burdur’da birçok tescil ürünleri bulunmaktadır. Bunlar, Bucak Salebi, Ceviz Ezmesi, Kabak Helvası, Bursa Şiş Köfte, Dimril Sipsisi, Karamanlı Cevizi, Karamanlı Kişnişi, Karamanlı Rezenesi, Melli İnciri ve Tefenni Rezenesi’dir.

Menü