OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Çanakkale Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale, tarihi hariç olarak doğasıyla da misafirlerini kendine hayran bıraktırır.

Çanakkale bir devrin battığı, büyük savaşların yaşandığı Gelibolu Yarımadası, Helenik mitolojinin hüküm sürdüğü, Zeus’un Truva Savaşlarını izlediği muhteşem Kaz (İda) dağları, ülkemizin en büyük adası Gökçeada (İmroz), her yaz ülkemizin gözde turizm yerlerinden Bozcaada ve harika sahilleri ile keyifli ve güzel bir şehirdir. 2023 verilerine göre 563.740 kişilik nüfusa sahip olan Çanakkale, birçok tarihi olaya tanıklık eden şehirde görülecek çok fazla tarihi alanları da mevcuttur.

Çanakkale Tarihi

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale, tarihi boyunca birçok uygarlığa tanıklık etmiştir. Antik çağdan kalan Troya kalıntıları il sınırları içerisindedir. Yaklaşık 6000 yıllık öncesine dayanan Bakır Çağına ait izler bulunmuştur. İlin eski merkezi Biga’dır. Asya ve Avrupa topraklarında kurulmuş olan şehrin toprakları Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen ve Türk tarihinde büyük bir öneme sahip olan Çanakkale Savaşı’na şahit olmuştur.

Çanakkale'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale’nin birçok yerinde konaklayabileceğiniz bütçenize uygun otel, pansiyon ve butik oteller bulabilirsiniz. Çanakkale otelleri uygarlığın izlerini taşıyan yerlerde konumlanmaktadır. Geziniz boyunca kriterlerinize uyan Çanakkale otellerinde konaklayabilirsiniz.

Çanakkale'ye Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale’ye ulaşımlarınızı ülkemizin çeşitli yerlerinden seferler düzeyen şehirlerarası otobüsler ile sağlayabilirsiniz. Karayolu harici olarak havayolunu tercih edenler, Çanakkale Havalimanına Türkiye’nin birçok şehrinden uçuş seferleri düzenleyerek ulaşabilirler. Dilerseniz de, Tekirdağ üzerinden Gelibolu’ya gelip, feribot kullanarak Çanakkale merkezine ulaşımlarınızı sağlayabilirsiniz.

Çanakkale'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale’de ulaşımlarınızı feribot, otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlayabilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama firmalarından araç kiralayarak da istediğiniz yere gidebilirsiniz. Çanakkale’de toplu taşıma araçları olan otobüs ve minibüsler için geçerli olan KentKart ulaşım kartını kullanarak rahatlıkla şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Çanakkale'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale’nin köklü kültürel tarihi mutfağında da yansıma bulmuştur. Köklü bir mutfak kültürüne sahip olan Çanakkale mutfağında birçok tarif bulunmaktadır. Bunların arasında; İskorpit Çorbası, Ispanak Çorbası, Tumbi, Basma Helvası, Ovmaç Çorbası, Çırpma, Börülce Köftesi, Patlıcan Kapama ve bunun yanında başlıca tüketilen deniz ürünleri olarak tuzlu sardalya, lakerda, çiroz, balık ezmesi, marine hamsi ve midye dolma ürünleridir.

Çanakkale'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale aynı zamanda tam bir hediyelik cennetidir. Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi Çanakkale’de de AVM bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilçelerinde bulunan semt pazarlarında da keyifli alışveriş yapabilir, envaiçeşitte mevcut olan hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Sevdiklerinize ve kendinize Çanakkale hatırası için; Aynalı Çarşı’dan Çanakkale Savaşı’nı simgeleyen biblolar, el havluları, baskılı tişörtler ve yöresel domates reçeli ve domates salçası, Gökçeada ve Bozcaada’dan Çanakkale’ye özgü buzdolabı magnetleri, seramik dükkanlarından birbirinden güzel ve özel tasarımlı seramik ürünleri, Gelincik Şerbeti ve Gelincik Lokumu, Çanakkale’nin hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz seramik ve tahta gibi değişik malzemelerden yapılan Truva Atı heykeli, birbirinden güzel rengarenk el yapımı bileklik, kolye, ve şık küpelerin olduğu otantik takılar, Ayvacık’tan el dokuması halı ve kilimler, Ezine’den birbirinden lezzetleri damak tadınıza uyacak peynirler, Çanakkale merkezden peynir helvası ve son olarak Mavras’tan doğal zeytinyağı sabununu alabilirsiniz.

Çanakkale'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale’nin gece hayatı şehir merkezi başta olmak üzere, birçok turistik ilçesinde hizmet veren mekanları, aileniz veya arkadaş gruplarınızla birlikte ziyaret edebilir, gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Çanakkale’de gece hayatı, yüksek sesle müzik dinleyerek dans edebileceğiniz mekanlardan ziyade, daha çok uzun sohbetler edebileceğiniz keyifli ortamlardan oluşmaktadır. Çanakkale’de gece hayatının nabzının attığı bölgeler, Barlar Sokağı, Saat Kulesi Meydanı ve Kordon Boyu’dur. Özellikle hafta sonları mekanlar oldukça kalabalık. Gece 22:00’den itibaren açılan mekanlarda eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale’nin gidilecek epey bir yeri vardır. Bu sebeple her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Bozcaada

Çanakkale Geyikli’den kalkan feribotlarla ulaşımlarınızı rahatlıkla sağlayabileceğiniz ve sakinlik, doğa ve denizin iç içe geçtiği şirin mi şirin bir Çanakkale ilçesidir. Çanakkale Geyikli’den kalkan feribotlarla ulaşımlarınızı sağlayabileceğiniz Bozcaada’nın renkli sokakları, yöresel yiyecek – içecekleri, el işi hediyelik eşyaları, rüzgâr gülleri ve yerli şarapları sizleri adeta büyüleyecek. 

Eceabat

Tarihte en kanlı çarpışmaların yaşandığı yer olan Eceabat ise tamamen tarihimize yönelik bir yerdir. Çanakkale’nin kilit noktalarından biri olan Çanakkale’nin manevi olarak en önemli yeri kuşkusuz Gelibolu Yarımadası’dır. Şehitler Anıtı, Eceabat Gelibolu Tarihi Milli Parkı, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conk Bayırı, Namazgâh Tabyaları gibi birçok yeri ziyaret ederek tarihsel bir gezi yapabilirsiniz.

Truva Heykeli

Rivayete göre Sparta Kralı’nın eşi Helen, Truva’ya kaçırılır. Bunun üzerine Akalar Truva’ya saldırır. 10 yıl süren savaş sonucunda Truva bir türlü alınamaz. Akalar’ın başkomutanı Odysseus’ın aklına Truva heykeli hilesi gelir. Yaptırılan heykelin içine 30 – 40 kadar adamını gizleyen Odysseus, diğer tüm askerlerini şehirden geri çeker. Hediye olarak sunulan Truva atı heykeli şehre alınır.

Assos

Kentin en popüler ziyaret noktalarının başında gelir. Assos için butik oteller cenneti de denebilir. Behramkale köyünde yer alan Assos Antik Kenti’nde günbatımı bir başka güzeldir. Taş mimarisi ve çeşitli uygarlıkların ev sahipliğini yaptığı Assos, Kaz Dağları’nın oksijeniyle cennetten bir köşe gibi.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları kapsamında koruma altına alınan milli parkın içerisinde toplamda 33.490 hektarlık bir alanı kapsayan park içerisinde çok sayıda abide, mezarlık, şehitlik ve müze bulunmaktadır.

Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Karadeniz ile Akdeniz arasında mevcut olan göç yolu üzerinde yer almakta olan milli park, Türkiye’nin ilk ve tek sualtı parkı olma özelliğine sahiptir. Bu sebepten ötürü çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapan park, iki ayrı bölümde gezilebilmektedir.

Aynalı Çarşı

Eliyau Hallio tarafından 1890 yılında inşa edilen ve günümüzde kapalıçarşı olarak kullanılan yapı, Çanakkale Savaşı’nın sürdüğü dönemlerde enkaza dönmüş, İngilizlerin bölgeye hâkim olduğu dönemde ahır olarak kullanılmış ve daha sonrasında dükkanların inşa edilmesiyle birlikte günümüzde alışveriş yeri olarak varlığını sürdürmektedir. İçerisinde Çanakkale’ye özel hediyelik eşyaların satıldığı, oldukça kalabalık bir yer olan Aynalı Çarşı, kendine has atmosferi ve tarihe tanıklık eden yapısıyla birlikte Çanakkale’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında öne çıkmaktadır.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

1987 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete açılan merkez, Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış olan çok sayıda eserin sergilendiği bir müzedir. Savaşta kullanılan mermiler, silahlar, kıyafetler ve eserlerin sergilendiği müzede Çanakkale Savaşı’na dair pek çok önemli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Çanakkale’nin eşsiz doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz etkileyici atmosferi ve temiz doğasıyla birlikte Çanakkale gezilerinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nda uzun doğa yürüyüşleri, piknik, olta balıkçılığı gibi aktivitelerinizi keyifle yapabilirsiniz. Çevresinde sıralanan restoranlarda yemek yiyebileceğiniz parkta, özellikle hafta sonları ailenizle birlikte kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

Gökçeada Tuz Gölü

Deniz suyunun yağmur sularıyla birleşmesinden oluşan tuz gölü, yaz aylarında iklim koşullarından dolayı buharlaşan gölün üzeri beyaz tuz tabakaları ile kaplanmaktadır. Gökçeada Tuz Gölü, sunduğu manzarası ve gölde bulunan çamurların bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmasından ötürü içerisinde bol miktarda kükürt bulunduğu için turistik bir yer olarak ziyaret edilmektedir.

Mıhlı Şelalesi

Roma döneminden kalan bir su kemerini de görebileceğiniz Mıhlı Şelalesi, etrafı yemyeşil ağaçlarla kaplı, Çanakkale tatilinde doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz bir destinasyondur.

Çanakkale Saat Kulesi

Kule, Vitalis Gaptiorele’nin ücretini karşılaması sonucu Sancakbeyi Cemil Paşa’nın 1896’da yaptırdığı eser 5 katlı ve toplamda 20 metre yüksekliğindedir. Çanakkale merkezde bulunan saat kulesi, şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir.

Troya Antik Kenti

Dünyaca ün almış ve en ünlü antik kentlerden olan Troya Antik Kenti, 5 Haziran 1988 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kültürel kategorisine girmiştir. İlyada Destanı’nda bahsedilen Truva Savaşı’nın meydana geldiği Hisarlık Tepesi’nde yer almaktadır.

Kazdağları (İda)

Alpler’den sonra dünya üzerinde en fazla oksijen üreten bölge olan Kazdağları, dünya üzerinde muazzam bir öneme sahip ormanlık bir alandır. Mitolojideki adı İda’dır. Dağların konumundan dolayı eşsiz bir bitki örtüsü bölgede yer almaktadır.

Çanakkale'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çanakkale

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden ve tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm dünyaca bilindiği Çanakkale’nin birbirinden lezzetli ve el emeği görmüş tescilli ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması, Bayramiç Tahin Helvası, Bayramiç Zeytinyağı, Bozcada Çavuş Üzümü, Ezine Peyniri, Geyikli Zeytinyağı, Lâpseki Şeftalisi, Yenice Kırmızı Biberi ve El Halısı’dır.

Menü