OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Gaziantep Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Akdeniz bölgesi arasında bulunan tarihi kentlerimizden biridir.

Ayrıca Türkiye’nin, nüfus yoğunluğu bakımından en yoğun sekizinci şehri olan Gaziantep, hâlâ yaşanılan en eski şehirler listesinde yer almaktadır. 2023 verilerine göre yaklaşık 2.180.000 kişilik nüfusa sahip olan Gaziantep, UNESCO tarafından 2015 yılında “Dünya Gastronomi Şehri” olarak seçilmiştir. Mezopotamya ile Fırat’ın orta yerinde tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Gaziantep, müzeleri, hamamları, taş konakları ve doğal güzellikleri ile Doğu’nun Paris’i olarak anılır.

Gaziantep Tarihi

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep, tarih boyunca farklı uygarlıkların, kültürlerin ve inançların harmanlandığı bir çekim merkezi olmayı başarmıştır. İlk Çağ Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi’ne ev sahipliği yapmış Gaziantep zamanında, Babiller, Hititliler, Mısırlılar, Medler, Asurlular, Persler, Makedonya, Selevkos, Kommagene, Romalılar, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu, Memlük Devleti, Osmanlı Devleti tarafından yönetilmiştir.

Gaziantep'te Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep’te pek çok otel, motel, pansiyon, kiralık ev ve oda ve konukevleri yer almaktadır. Şehrin merkezinde birbirinden lüks otel bulabilmek mümkündür. Şehrin ilçelerinde ise daha çok küçük butik otellere rastlamak mümkün. Ayrıca şehirde termal otellerde ve spa sunan otellerde de konaklama imkânı bulabilirsiniz.

Gaziantep'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep’e her gün Türkiye’nin her şehrinden aktarmalı veya direkt uçuş gerçekleştiren tarifeli uçuşlarla Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’na uçuşunuzu gerçekleştirerek ulaşabilirsiniz. Şehirlerarası Gaziantep Otogarı’na sefer gerçekleştiren otobüs yolculuklarıyla da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Son olarak da Osmaniye tren garına giden demiryolu seferiyle de Gaziantep’e ulaşabilirsiniz.

Gaziantep'te Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep şehir içi ulaşımda halk otobüsü, belediye otobüsü, minibüs, tramvay ve taksiler kullanılmaktadır. İndirimli yolculuk etmek isteyen turistler Kart27 adlı yolculuk kartlarından kullanmaktadır.

Gaziantep'te Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep mutfaktaki ününü sadece Türkiye2ye değil tüm dünyaya salmıştır. Şehrin kültüründe 200’den fazla yemek çeşidi mevcuttur. Yemeklerin yanında kurutulmuş gıdaları da tercih edilmektedir. Gaziantep’in onlarca meşhur yemeklerin bazıları, Ali Nazik kebabı, batma kaymak, patlıcan kebabı, lahmacun, ayva kebabı, elma kebabı, nohut dürüm, firik pilavı, simit kebabı, içli köfte, pirpirim aşı, Antep fıstıklı şekerli börek, mahşe, cacıklı Arap köftesi, cartlak kebabı, yağlı köfte, ekşili taraklık tava, iç katması, kakırdaklı börek, keme kebabı, loğlazlı aş, loğlaz piyazı, omaç, sini köfte, süzek yapması, tene katması, haveydi köftesi, topaç, yenidünya kebabı, yoğurtlu ufak köfte, yoğurtlu çiğdem aşı, ciğer yahni, külbastı, küşleme, beyran, baklava, şöbiyet, kadayıf ve son olarak da fıstıklı dolama sarma vardır.

Gaziantep'te Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep’in çarşı ve pazarlarında alışveriş için çok seçenek vardır. Bakırcılar Çarşısı ve Elmacılar Pazarı ziyaret eden turistler tarafından sıklıkla tercih edilen alışveriş mekanlarındandır. Sevdiklerinize ve kendinize hatıra kalması için; eşsiz bakır ürünleri, sedef süslemeli el sanatı ürünleri, Anadolu Selçuklu Devleti’nden günümüze uzanan kuntu kumaşı, el işlemesi saf deriden yapılan yemeniler, terlikler, el dokuması halılar ve kilimler. Tarım ürünleri ve yöresel lezzetleriyle de ilgi gören şehirde Antep baklava, Antep fıstığı, menengiç kahvesi, kendir tohumlu çerezler, pul biber ve dağ kekikleri gibi hediyelik eşyalardan tercih edebilirsiniz.

Gaziantep'te Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep’te gece hayatı da oldukça renkli ve hareketlidir. Gaziantep’te bulunan eğlence mekanları ve gece kulüpleri genellikle merkezde bulunmaktadır. Gaziantep’in gece hayatı da barlardan gece kulübüne türkü bardan cafelere pek çok mekân bulunmaktadır.

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep, her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Taş zeminli dar sokaklarında gezerken bir yandan bakırcıların sesini duyabilir, bir yandan da çağlar boyunca pek çok değişikliğe uğramış ama yine de ayakta duran mimarisini görebilirsiniz.

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep’te özellikle şehir merkezindeki dar sokaklarda gezerken karşınıza sıklıkla Gaziantep evleri çıkacaktır. Bunlar yüksek duvarlar arkasında, dışarıdan soyutlanmış avlulu yapılardır. Genellikle iki katlılardır. Mimarisiyle kendine hayran bırakan Gaziantep evleri ziyaretçilerini bekliyor.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’in tarihi ve özel çarşılarından bir tanesidir. Günümüzde hala alışverişe açık olan ve kullanılan Bakırcılar Çarşısı, tarihi dokusu ve kültürel etkileri ile Gaziantep’te mutlaka görmeniz gereken mekanlardan bir tanesidir. Bakırcılar Çarşısı dört yüz yıldan fazla bir süredir Gaziantep’te hizmet vermektedir. El yapımı ürünleri görerek bu otantik çarşıda güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Zeugma Müzesi

Zeugma antik kentinden çıkarılan kalıntılar burada sergilenmektedir. Şehrin simgesi haline gelen “Çingene Kızı” da buradadır. Zeugma’nın savaş ve barış tanrısı Mars heykeli en çok ilgi çeken yapıtlardandır. Zeugma Mozaik Müzesi, mozaik sanatı ile ilgili ürünler sunmaktadır ve bu tarihi eserler Antik zamanlardan bugüne kadar ulaşan eski eserlerdir. Bu müze sanat ve kültür anlamında Türkiye’de yer alan en donanımlı müzelerden bir tanesidir.

Gaziantep Kalesi

Şehrin merkezinde ve Alleben deresinin güney kenarındadır. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Yaklaşık 6000 yıllık olduğu düşünülmektedir. Kalede 12 adet kule vardır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi kalenin 36 burcundan bahsetmektedir.

Şire Hanı

Belediye Hanı olarak da bilinen Şire Hanı’nın mimarı Kirkostur. Klasik Osmanlı mimarisinin birçok özelliğini taşımaktadır. Dikdörtgen planlı olup düzgün kesme taşlarla inşa edilmiştir. Yakın zamanda restore edilmiştir. Avlusunda sevdiklerinizle oturup hoş vakit geçirebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.

Tarihi Hamam  

Tarihi Hamam uzun yıllar boyu eşsiz bir mimariye sahip yapılar arasında yerini almıştır ve günümüzde hala faaliyetini devam ettiren hamamlar arasında bulunmaktadır. Erkek ve kadın giriş çıkış saatleri değişen bu hamam Antep kültürünün de vazgeçilmez bir parçasıdır. Manzarası kale görmektedir. Bu yönüyle uzaktan bir şatoyu andırmaktadır.

Kaleoğlu Mağarası

İçerisinde işletme bulunduran bu tarihi mağara dekorasyonu ve yapısı ile eskiyi andıran hizmetleri ve içeriği ile yeniyi eskiye buluşturan orijinal bir yerdir. Gaziantep’te mutlaka görmeniz gereken meşhur bir tarihi yapıdır. Kendinizi eski dönemlerin insanı gibi hissedebileceğiniz nadir yerlerdendir.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep’in ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarihine dair kalıntılar barındıran bu müze araştırma ve öğrenme çalışmalarında kullanılan önemli yapılardandır. Müzede birçok bazalt taşa rastlanmıştır. Oldukça eski tarihi eserleri burada görebilmek mümkündür.

Dülük Antik Kenti

Dülük Antik Kenti’nin 600.000 yıllık bir yerleşim olduğu tahmin ediliyor. Kent ve kutsal alan olarak 2 parçaya ayrılan antik kent, dünyanın en büyük yer altı tapınağı olan Mitras Tapınağı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Dini motifler, çivi yazıları ve taş kabartmalarla süslü tapınakları arasında tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz Dülük Antik Kenti; Hititler, Asurlular ve Perslere kadar pek çok uygarlık tarafından kullanılmış.

Almacı Pazarı

Günün her saati yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli olan Almacı Pazarı, ünlü Antep fıstıkları, cevizler, kurutulmuş meyve ve sebzeler, onlarca çeşit baharat, ev yapımı tarhana, peynir çeşitleri, yöresel tatlılar ve organik ürünlerin yanı sıra el sanatı ürünleri ile de pazarda çok ilgi görüyor.

Zincirli Bedesten

Gaziantep’in efsanevi beş bedesteninden günümüze kadar kalmayı başarmış iki bedesteninden biri olan Zincirli Bedesten, 18. yüzyılda inşa edildiği günden beri her zaman hareketli olan ve aslına uygun olarak yenilenen taş mimarisiyle görülmeye değer bir mimari eser olan ve günümüzde 70’ten fazla dükkân hizmet vermektedir.

Oyun ve Oyuncak Müzesi

Oyun ve oyuncak müzesi oyuncak kültürünü ve Gaziantep’te gelişen oyun kültürünü yansıtan önemli müzelerden bir tanesidir. Çocuklar ile gitmeye uygun olan bu müze, içeride 1700’lü yıllardan kalma figürler ve oyuncaklar sergilemektedir. Önceleri ise bir okul binası olarak kullanılmaktaydı.

İslam Bilim Tarihi Müzesi

İslam bilimi tarihi hakkında derin araştırmalar sunan bu müze Gaziantep’in bugün geldiği noktaya kadarki geçirdiği süreçte dini ve milli değerlerini de ortaya çıkarmaktadır. Müze tanıtıcı ve öğretici görevi görmektedir. Eski bir okul binasına kuruludur. Müzeyi rahatlıkla gezebilir ve İslam tarihi hakkında yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Gaziantep'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gaziantep

Tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri olan Gaziantep’in meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil ve patent almış onlarca ürünleri bulunmaktadır. Bunlar; Antep Nakışlı Dolma, Antep Baklava, Antep Beyranı, Biber Salçası, Bulgur, Dolmalık Biber Kurusu, Firik, Fıstık Ezmesi, Antep Fıstığı, Haylan Kabağı Kurusu, Antep Karası Kuru Üzümü, Katmer, Kurabiye, Kuruluk Patlıcanı, Kutnu Kumaşı, Köy Kahkesi, Kübban Ekmeği, Lahmacun, Menengiç Kahvesi, Meyan Şerbeti, Muska, Pekmez, Peynirli İrmik Helvası, Sumak Tırnaklı Pide, Urmu Dut Şurubu, Yuvarlama, Zahter Balı, Zahter Çayı, Antep İşi, Şiveydiz, Araban Sarımsağı, Altı Ezmeli Kebap, Akıtmalı Ufak Köfte, Yarım Tava, Acur Biber Turşusu, Alenazik, Arap Köftesi, Bakır El İşlemeciliği, Buhara Pilavı, Börek Çorbası, Mıcırık Aşı, Bülbül Yuvası, Cağırtlak Kebabı, Damat Dolması, Dolangel Tatlısı, Doğrama, Fasulyeli Kabak Dolması, Haveydi Köfte, Haylan Kabak Dolması, Kabaklama, Koruk Ekşisi, Kuymak, Küşleme Kebabı, Lebeniye Çorbası, Malhatalı Aşı Malhatalı Köftesi, Muhammara, Mumbar Dolması, Nohut Dürümü, Omaç, Oğuzeli Narı, Pirpirim Aşı, Sarımsak Aşı, Sarımsak Kebabı, Sebzeli Peynirli Börek, Sedef El İşlemeciliği, Simit Kebabı, Sini Köftesi, Sütlü Zerde, Süzek Yapması, Tene Katması, Yağlı Köfte, Yenidünya Kebabı, Yeşil Zeytin Böreği, Yoğurtlu Patates, Yoğurtlu Taze Fasulye, Öz Çorba, İçli Köfte, Şekerli Peynir Böreği, Şirin Tarhanası, Şöbiyet, Alaca Çorba, Ayvalı Ekşili Taraklık, Erik Tavası, Firik Pilavı, Firikli Acur Dolması, Keme Kebabı, Maş Piyazı, Maş Çorbası, Sebzeli Kebap, Çağla Aşı, Nizip Nanesi, Nizip Patlıcanı, Nizip Sabunu, Nizip Zeytinyağı, Oğuzeli Kurutmalığı, Oğuzeli Nar Ekşisi ve İslahiye Biberi’dir.

Menü