OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Mersin Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin, hem dünyadan hem de ülke içinden binlerce insanın ziyaret edilmektedir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle hem dünyadan hem de ülke içinden binlerce insanın ziyaret ettiği yüzlerce yıllık çarşılarıyla her dönem ticaret merkez olan şehrin narenciye üretiminin neredeyse yarısını karşılamakta ve şehirde yetiştirilen muz, portakal, mandalina ve limonlar tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Akdeniz ve astropikal iklimlerinin etkisi altında bulunan Mersin’de çok nemli ve sıcak yaz ayları ve ılık ama yağışlı kış ayları yaşanmaktadır. Güzel plajlarından dolayı özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından çok ziyaret edilen şehrin 2023 verilerine göre nüfusu yaklaşık 1.936.000 kişiliktir.

Mersin Tarihi

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin, tarihi M.Ö. 7000 yılına kadar uzanıyor. Mersin yöresinin bilinen en eski ismi Kizzuvatna olup bu isim Hitit devrinde Kue, klasik devirde de Kilikya olmuştur. Asurlular ve Perslerden Selçuklu ve Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Mersin'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin’de konaklama oldukça uygundur. Merkezde konaklayabileceğiniz farklı alternatiflerde ve bütçenize uygun iki yıldızlı, üç yıldızlı ve dört yıldızlı oteller bulabilmeniz mümkündür.

Mersin'e Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin’e gelecek olan ziyaretçiler Türkiye’nin her şehrinden otobüs seferiyle ulaşabilirler. Mersin’e gidilebilecek bir diğer alternatif ise Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanabilirler. Havalimanına büyük şehirlerden direkt, diğer şehirlerden ise aktarmalı uçuşlar kolayca bulunabilmektedir.

Mersin'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin’de şehir içi ulaşımları, belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksilerle sağlanıyor. Belediye otobüslerinde geçerli olan KentKart ile ulaşımlar daha ekonomik ve rahat bir şekilde sağlanmaktadır.

Mersin'de Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin, hem deniz kenti hem de Toroslar’a komşu olması sebebiyle çeşitlenen yemek kültürünü ziyaretçilerine yansıtmaktadır. Et yemekleri ve kebap çeşitlerinin çoğunlukla olduğu bu şehirde tatmadan gitmek istemeyeceğiniz lezzetler arasında, tantuni, balık ve deniz ürünleri, kerebiç, batırık, yüksük çorbası, dövme pilavı, Silifke yoğurdu, gölevez ve künefe olmalıdır.

Mersin'de Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin’in tarihi ve otantik mekanlarından Mersin Çarşısı ve Ulu Çarşı’nda dilediğiniz kadar alışveriş yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mersin’den sevdiklerinize ve kendinize hatıra kalması içi alabileceğiniz ürünler, Erdemli ve Silifke ilçelerinden buzdolabı magneti, muz lifinden yapılan heybe, sepet, elbise, çanta ve takı gibi ürünler, Kırkkaşık Bedesteni’nden el sanatlarina ait olan iğne oyası, seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma gibi aksesuarlar ve el emeği özel tasarımlı seramik işlemeleri olabilir.

Mersin'de Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin, yüksek sesli eğlence mekanlara ya da daha sakin ve ailelik cafelere sahiptir. Öğrenci nüfusunun yanı sıra şehri her mevsim ziyaret eden yerli ve yabancı turistler ile aktif bir gece hayatına sahip olan Mersin’de özellikle sahil kesimi her türlü bar, kafe ve eğlence merkeziyle çok hareketlidir.

Mersin'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin keşfedilecek pek çok noktası ile yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez adresi olmuştur.

Kızkalesi

Bu kalenin yapımı M.Ö. 4. yüzyıla dayanmaktadır. Kaleyi yapanlar Grekler olarak bilinmektedir. Karadan yaklaşık 200 metre açıklıkta bulunan Kız Kalesi’ne, Deniz Kalesi de denmektedir. Etkileyici iç mekanları ve panoramik manzaralarıyla güzel bir gezi alanı olmuştur.

Tarsus Şelalesi

Mersin ilinin en güzel şelalelerinden biri olan Tarsus Şelalesi, Berdan Nehri’nin 5 metrelik yükseklikten akması ile oluşmaktadır. Şelalenin çevresi ağaçlarla çevrilmiş ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Şelalenin üzerinden bir köprü geçmektedir.

Mersin Kaplıcaları

Toros Dağları eteklerinde, temiz dağ havası eşliğinde hizmet veren Güneysu Kaplıcaları, binlerce yıldır şifa arayanların ziyaret ettiği Belkıs Ana Kaplıcası, Göksu Nehri kenarında romatizma ve kas sorunları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan şifalı sularıyla şehrin en popüler kaplıcaları arasındadır.

Kırkkaşık Bedesteni

1579 yılından beri önemli bir ticaret merkezi olarak hizmet veren ve 2004 yılında restore edilen Kırkkaşık Bedesteni, yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biridir. Yöresel el sanatı ürünlerinden deri ve gümüş eşyalara kadar pek çok ürün bulabileceğiniz dükkanlara ev sahipliği yapan bedesten, mimarisiyle de görülmeye değerdir.

Eshab-ı Keyf (Yedi Uyurular) Mağarası

Mağara hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için kutsal sayılır. Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresinde söz edilen bu mağara hakkında çeşitli efsaneler bulunuyor. Mağara girişinden önce bulunan camiyi ziyaret edebilir oradan da mağarayı gezip bilgi edindikten sonra yakında bulunan restoranda yemek yiyebilir, son olarak da hediyelik eşya satan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Mersin Arkeoloji Müzesi

Şehrin en büyük müzesi olan Mersin Arkeoloji Müzesi, 1978 yılında kuruldu ve 2017 yılında koleksiyonları genişletilerek yeniden ziyarete açıldı. Zaman tüneli bölümü çok ilgi gören müzede M.Ö. 7000 yıllarına ait Yumuktepe höyüğünden çıkarılan eserlerin yanı sıra fosiller, çevresindeki antik kentlerden getirilen 6000’den fazla arkeolojik eser, on binlerce sikke ve yüzlerce mühür ile toplamda 30 binden fazla eser sergilenmektedir.

Taşucu Atatürk Evi Müzesi

Taşucu Atatürk Evi Müzesi, Selanik’te Mustafa Kemal’in doğup büyüdüğü ev ile birebir aynı yapılmıştır. Ziyaretçilerin merakla ziyaret ettiği bu müze evde Atatürk’e ait bazı kişisel eşyalar ile o döneme ait fotoğraf ve belgeler sergilenmektedir.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

M.Ö. 700 yılında kurulduğu düşünülen Soli Antik Kenti; Neolitik, Helenistik ve Roma dönemlerinden birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Her sene yerli ve yabancı birçok turistin uğradığı bu antik kentte günümüzde Sütunlu Cadde, Soli Höyük ve Antik Liman kalıntıları bulunmaktadır. Devam eden çalışmalarda tiyatro, kral başı ve anıt mezar gibi eserler de önem arz etmektedir.

Mersin'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mersin

Doğal, tarihi ve turistik yerleri bakımından oldukça zengin olan ve Akdeniz bölgesinin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Mersin’in kendine has lezzetlerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Anamur Muzu, Boyazı Kavutu, Erdemli Lamas Limonu, Erdemli Muzu, Gezende Eriği, Mersin Cezeryesi, Kerebiç, Tantuni, Mut Kayısı, Mut Zeytinyağı, Silifke Yoğurdu, Silifke Çileği, Tarsus Beyazı Üzümü, Tarsus Biberiyesi, Tarsus Fındık Lahmacunu, Tarsus Humusu, Tarsus Kebebı, Tarsus Sarıulak Zeytini, Tarsus Sarıulak Zeytinyağı, Tarsus Yayla Bandırması ve Tarsus Şalgamı’dır.

Menü