Keme Kebabı
![Otelegidelim-Coğrafi İşaretler-Gaziantep](https://blog.otelegidelim.com/wp-content/uploads/2023/04/keme-kebabi-3-min.webp)
Gaziantep / Antep Keme Kebabı; keme mantarı ve orta yağlı-yağlı koyun kıyması veya kuşbaşının birlikte şişe dizilmesi ve mangalda pişirilmesi suretiyle yapılır. Kebabın şişe dizilmesi; şişin başında ve sonunda keme mantarı olmak üzere, sırasıyla bir keme mantarı ve mantar büyüklüğünde bir parça et şeklindedir.
Gaziantep / Antep Keme Kebabı, servis tabağında ya da dürüm, lavaş veya coğrafi işaret olarak 223 sayı ile tescilli Antep Tırnaklı Pidesi / Gaziantep Tırnaklı Pidesi / Antep Pidesi arasında servis edilir. Geçmişi eskiye dayanan Gaziantep / Antep Keme Kebabı, Unesco yaratıcı şehirler ağına dâhil edilen Gaziantep ilinin mutfak kültüründe önemli bir yer tutar. Üretimi ustalık becerisi gerektirmekte olup bu sebeplerle coğrafi sınır ile ün bağı bulunur.