OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Muğla Şehir Rehberi

Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla, Türkiye’nin hem saklı kalmış hem de masalsı şehirlerinden biridir. Türkiye’nin en kalabalık 24. Şehri olan Muğla 2023 verilerine göre yaklaşık 1.066.000 kişilik nüfusa sahiptir. Muğla aynı zamanda limon, greyfurt, portakal ve mandalina gibi narenciye üretiminde bölgenin önde gelen şehirlerinden biri. Zeytin ve sığla yağı ise şehrin ekonomik olarak gelişmesinde pay sahibi olan diğer doğal zenginlikler arasında önemli paya sahiptir.

Muğla Tarihi

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla, Anadolu’nun en eski yerleşim alanlarından biri olup ilk yerleşimlerin ne zaman başladığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinden miras kalan pek çok antik kente ev sahipliği yapan Muğla, Mısırlılar, Asurlular, İskitliler, Helenistik, Medler, Persler, Büyük İskender, Lidyalılar, Likyalılar, Frigyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı Devleti’ne şahitlik etmiştir.

Muğla'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla’da her bütçeye uygun ve farklı alternatif sunan konaklama imkanları sunmaktadır. Muğla’da yarım pansiyonlardan ultra lüks otellere kadar binlerce konaklama tesisi hizmet vermektedir.

Muğla'ya Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla’ya ulaşım genellikle Dalaman ve Bodrum havalimanlarından sağlanmaktadır. Denizyolu ile gelmeyi tercih edenler ise Güllük, Bodrum ve Marmaris limanlarına yolculuk ederek şehre ulaşabilmektedir. Ayrıca Türkiye’nin hemen hemen her yerinden Muğla’ya otobüs seferleri bulabilirsiniz.

Muğla'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla’da şehir içi ulaşımınızı otobüslerle ve taksilerle sağlayabilirsiniz.

Muğla'da Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla’da et yemeklerinin ve zeytinyağının tadına doyacağınız zengin bir mutfak kültüre sahiptir. Muğla’nın meşhur lezzetleri arasında çökertme kebabı, börülce ekşilemesi, ahtapotlu pilav, bodrum mantısı, sulu Muğla kebabı, Milas köftesi, döş dolması, ekşili balık, kefal dolması, keşkek, kabak çiçeği dolması, yağlı patlıcan yemeği, Muğla halkası, kuru börülce yemeği, dülger balığı kavurması, zeytinyağlı bamya, sündürme, Milas çaykaması, lokma ve zerde tatlısı bulunmaktadır.

Muğla'da Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla, tatili dönüşü alınabilecek, yöreye özel birçok hediye alternatifi bulunmaktadır. Muğla’dan sevdiklerinize ve kendinize Bodrum ve Marmaris’ten buzdolabı magneti, Bodrum mandalinası, Datça bademi, rüzgâr gülü biblosu, ev yapımı reçel, bal ve baharatlar, Milas ve Yatağan’dan dokuma halı, Marmaris’ten çam balı, Gümüşlük El Sanatları Çarşısı’ndan şık takı ve kolyeler, Dalyan’dan Caretta Caretta bibloları ve Kavaklıdere Bakırcılar Çarşısı’ndan işlemeli bakır ürünlerde alabilirsiniz.

Muğla'da Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla’da gece kulüplerinden barlara, meyhanelerden butik restoranlara kadar sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebileceğiniz pek çok mekân hizmet vermektedir.

Muğla'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajları ile birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir tatil merkezidir. Sınırları içerisinde birçok popüler turizm merkezi bulunan Muğla, özellikle yaz aylarında ilgi gören şehirler arasındadır.

Birbirinden huzurlu şirin tatil kasabalarından, kalabalık ilçe merkezlerine kadar birçok farklı seçenek sunan Muğla, gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Buna bağlı olarak il sınırları içerisinde mutlaka görülmesi gereken çok sayıda doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Muğla’ya bağlı Bodrum ilçe merkezinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezinden 110 kilometre uzaklıkta bulunan Bodrum Kalesi’ne, Muğla’dan özel araçla ulaşımlar, Muğla – Bodrum yolu üzerinden yapılabilmektedir. Kaleye ayrıca, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle ortalama 1 saat 30 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Bodrum’un sembolik yapılarından olan Bodrum Kalesi, 600 yılı geçen tarihi ile birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. İnşa edildiği dönemlerde, denizden gelebilecek olan tehditleri engellemek amacıyla kullanılan kale, günümüzde turistik faaliyetler amacıyla gezilebilmektedir.

 

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti, Muğla’nın Bodrum ilçesi sınırları içerisindedir. Muğla il merkezine 115 kilometre uzaklıkta bulunan antik kente, özel araçla ulaşımlar Muğla – Bodrum yolu üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye, il merkezinden taksi veya şehir otogarından Bodrum minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Bodrum ilçe merkezine 4 kilometre mesafede bulunan antik kent, Lelegler tarafından inşa edilmiştir. Günümüze oldukça az eksikle ulaşabilmiş antik kentler arasında bulunan Pedasa Antik Kenti, 1920 yılında yapılan arkeoloji çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir.

 

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatro, Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunmaktadır. Muğla il merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi yapıya özel araçla ulaşımlar, il merkezinden Muğla – Bodrum yolunu takip ederek yapılmaktadır. Bodrum Antik Tiyatro’ya il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle de gidebilmektedir.

Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Bodrum Antik Tiyatro, Antik Dönem’den kalan nadide yapılardan biridir. 13 bin kişi kapasitesiyle oldukça devasa bir yapı olan antik tiyatro, eşsiz Bodrum manzarasına da hakim konumdadır.

Bodrum Antik Tiyatro’da günümüzde özellikle yaz aylarında çok sayıda kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir. Ünlü sanatçıların da sahne aldığı bu etkinliklerde, hem tarihi yapılara verilen önemler ifade edilirken; hem de yüzyıllar boyunca süregelen bir gelenek gerçekleştirilmektedir.

İnşa edildiği dönemlerde de tiyatro gibi sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği Bodrum Antik Tiyatro, haftanın her günü ziyarete açıktır.

 

Kaunos Kral Mezarları (Dalyan Kral Mezarları)

Kaunos Kral Mezarları, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde yer almaktadır. Muğla il merkezinden 88 kilometre uzaklıkta bulunan Kaunos Kral Mezarları’na özel araçla ulaşımlarda, Muğla – Fethiye yolu güney istikametine doğru takip edildikten sonra D400 karayoluna devam edilmelidir. İl merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Ortaca minibüsleriyle de bölgeye 1 saat 30 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen Kaunos Kral Mezarları, bölgenin en yüksek konumlarından birine yapılmıştır. İnşa edildiği dönemde hakim olan inanca göre, ölülerin ne kadar yükseğe gömülürse o kadar tanrıya yakın olabilecekleri düşünülmüştür. Bu nedenden ötürü yüksek bir konuma inşa edilen Kaunos Kral Mezarları’nda yüksek rütbeli komutanlar, zengin tüccarlar ve krallar gömülmüştür.

Akşam saatlerinde ışıklandırma sistemleriyle birlikte oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan Kaunos Kral Mezarları, haftanın her günü 08:30 ile 19:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

 

Kleopatra Hamamı

Kleopatra Hamamı, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesinde bulunmaktadır. Muğla’ya 98 kilometre uzaklıkta bulunan Kleopatra Hamamı’na ulaşımlar tekneler ile sağlanmaktadır. Sahil kıyısından hareket eden teknelere, Muğla il merkezinden sırasıyla Akyaka, Köyceğiz, Ortaca, Fethiye ve Göcek tabelalarını izleyerek ulaşılabilmektedir. Bölgeye, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Fethiye minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Fethiye’nin tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Lelegler tarafından inşa edilmiş olan Kleopatra Hamamı, günümüzde harabe bir görünüme sahip olsa da, yarısının denizin altında; yarısının ise denizin üstünde kalması ile birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında dikkat çeken bir yapı olarak öne çıkmaktadır.

Berrak bir denize sahip bir bölgede konumlanan Kleopatra Hamamı, tekne turlarının uğrak noktaları arasındadır. Haftanın her günü ziyaret edilebilen Kleopatra Hamamı çevresinde su altı dalışları yapabilir, olta balıkçılığı ve piknik gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Bodrum Kalesi’nin hemen arkasında yer alan müze, il merkezine 110 kilometre uzaklıkta olup; özel araçla ulaşımlar Muğla – Bodrum yolu üzerinden yapılmaktadır. Müzeye il merkezinden taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Bodrum minibüsleriyle de ulaşım sağlanabilmektedir.

Ünlü sanatçı Zeki Müren’in bir süre yaşamış olduğu ve içerisinde çok sayıda kişisel eşyasının bulunduğu evin sonradan müzeleştirilmesi ile ziyarete açılan Zeki Müren Sanat Müzesi’nde sanatçıya ait kostümler, belgeler, plaklar ve fotoğraflar görülebilmektedir.

Hafta içi her gün kapıları açık olan Zeki Müren Sanat Müzesi, 10:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

 

Kapıkargın Kükürt Kaplıcası

Kapıkargın Kükürt Kaplıcası, Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. Muğla şehir merkezinden 90 kilometre uzaklıkta, Dalaman’ın Kaıkırgın Mahallesinde bulunan kaplıcalara özel araçla ulaşımlar, Muğla – Fethiye yolunu güneye takip ederek, daha sonra D400 karayolunu Dalaman’a kadar devam ederek yapılmaktadır. Ayrıca bölgeye, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı kalkan Dalaman minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

Muğla tatilinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Kapıkargın Kükürt Kaplıcası, yabancı turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilebilmektedir. Termal turizm kapsamında bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Kapıkargın Kükürt Kaplıcası’nın şifalı sularında, çamur banyosu yapabilir, vücudunuzu yenileyebilirsiniz.

 

Eski Datça

Eski Datça, Muğla’nın Datça ilçesine bağlı eski bir mahalledir. Muğla il merkezine 120 kilometre uzaklıkta yer alan bu otantik mahalleye şehir merkezinden ulaşımlar, Muğla – Datça yolunu güney yönüne takip ederek yapılabilmektedir. Bölgeye, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Datça minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

M.Ö. 11. yüzyılda inşa edilen Eski Datça; özellikle geleneksel mimarisi, huzurlu atmosferi ve etkileyici doğal güzellikleriyle birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. Çevresinde uzun yürüyüşler yapabileceğiniz Eski Datça’da güzel fotoğraflar çekebilir ve bölgenin tarihine tanıklık eden yapılar arasında keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

 

Ovabükü

Ovabükü, Muğla’nın Datça ilçesinde yer alan eşsiz bir koydur. İl merkezinden 130 kilometre uzaklıkta bulunan Ovabükü’ne özel araçla ulaşımlarda, sırasıyla Kötekli, Ula, Akyaka ve Datça tabelaları izlenmelidir. Ovabükü’ne, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Datça minibüsleriyle de gidilebilmektedir.

El değmemiş koylar arasında öne çıkan Ovabükü, alabildiğince deniz manzarasına sahip olup; çevresi doğal güzellikler ile kaplıdır. Sahilinin kumla karışık çakıl taşlarıyla kaplı olduğu Ovabükü’nün denizinin sığ olması, buranın çocuklu aileler ve iyi yüzme bilmeyenler tarafından tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

 

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Uzunyurt Mahallesinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezinden 145 kilometre uzaklıkta bulunan Kelebekler Vadisi’ne özel araçla Muğla – Fethiye yolu üzerinden gidilebilmektedir. Ayrıca bölgeye, il merkezinden hareket eden Fethiye minibüsleri ve taksi ile de gidilebilmektedir.

Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunan Kelebekler Vadisi, doğal güzellikleriyle birlikte sınırları içerisinde yer alan 80’den fazla kelebek türü ile beraber, görülmesi gereken destinasyonlar arasında sıralanmaktadır. Çevresinde doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı ve kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Kelebekler Vadisi’nde konaklama hizmeti veren tesislerden de faydalanabilirsiniz.

Muğla’da unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabileceğiniz Kelebekler Vadisi, haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

 

Likya Yolu

Likya Yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla il merkezinden 180 kilometre uzaklıkta bulunan Likya Yolu’nun başlangıç noktasına, özel araçla Muğla –Fethiye yolunu takip ederek gidilebilmektedir.

Türkiye’nin en uzun yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu, Antik Çağ’dan günümüze kadar sorunsuz ulaşabilmiştir. Likyalılar tarafından yüzyıllar boyunca ticari faaliyetler amacıyla kullanılan Likya Yolu, toplamda 540 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

10 adet yürüyüş parkuru bulunan Likya Yolu, çevresindeki doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla birlikte Muğla tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sıralanmaktadır.

 

Saklıkent Kanyonu

Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı Kayadibi mevkiinde bulunan Saklıkent Kanyonu, il merkezine 170 kilometre uzaklıktadır. Muğla il merkezinden Saklıkent Kanyonu’na özel araçla ulaşımlarda sırasıyla, Kötekli, Akyaka, Köyceğiz, Fethiye, Uğurlu ve Saklıkent tabelaları takip edilmelidir. Bölgeye ayrıca taksi veya il merkezinden hareket eden Seydikemer minibüsleriyle de ortalama 2 saat 30 dakika içerisinde gidilebilmektedir.

Muğla ile Antalya il sınırında yer alan Saklıkent Kanyonu, sınırları içerisinde bulunan eşsiz doğal güzellikler ile birlikte Muğla tatilinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Bölgenin önemli su kaynaklarından olan Eşen Çayı’nın yüzyıllar boyunca kayaları aşındırması sonucunda oluşan kanyon, kış aylarında suların yükselmesi nedeniyle ziyarete kapalıdır. Yaz aylarında yürüyüş, trekking ve piknik gibi aktivitelerin yapılabildiği kanyon, rahatlatıcı etkisi ve benzersiz manzaralara tanıklık etmesi ile beraber tercih edilmektedir.

Haftanın her günü açık olan Saklıkent Kanyonu, 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

 

Uyku Vadisi

Uyku Vadisi, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Gökçeler Köyü sınırları içerisindedir. Muğla’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Uyku Vadisi, il merkezine 75 kilometer uzaklıkta olup; özel araçla ulaşımlarda sırasıyla, Yatağan, Beçin ve Uyku Vadisi tabelaları takip edilmelidir. Bölgeye Muğla il merkezinden taksi veya Milas minibüsleri ile 20 TL karşılığında ortalama 1 saat içerisinde seyahat edilebilmektedir.

Özellikle doğa ile iç içe vakit geçirmekten hoşlanan ziyaretçiler tarafından tercih edilen Uyku Vadisi, etkileyici manzaralara tanıklık etmektedir. Çevresinde doğa yürüyüşü, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebileceğiniz Uyku Vadisi sınırları içerisinde yer alan İncirliin Mağarası da bölgede görülmesi gereken yerler arasında sıralanmaktadır.

Haftanın her günü kapıları açık olan Uyku Vadisi, 08:30 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

 

Bafa Gölü Milli Parkı

Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunan Bafa Gölü Milli Parkı, Muğla’nın Milas ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan parka ulaşımlar, özel araçla Milas – Söke yolu üzerinden sağlanabilmektedir. Ayrıca bölgeye taksi ile de ulaşım ortalama 45 dakika içerisinde yapılabilmektedir.

Muğla’nın doğal güzellikleri arasında öne çıkan Bafa Gölü Milli Parkı, doğal koruma altına alınmış bir bölgede yer almaktadır. Bitki ve canlı çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu Bafa Gölü Milli Parkı, yüzlerce canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Çevresinde çok sayıda restoranın hizmet verdiği Bafa Gölü Milli Parkı’nda manzaraya karşı keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Bafa Gölü Milli Parkı’nı dilediğiniz saat aralığında gezebilirsiniz.

 

Boğaziçi Tuzla Gölü

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Boğaziçi Tuzla Gölü, il merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye il merkezinden ulaşımlarda, Muğla – Milas yolu kullanılmaktadır. Ayrıca bölgeye il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Milas minibüsleriyle 1 saat 20 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Muğla’nın doğal güzellikleriyle ünlü destinasyonlarından olan Boğaziçi Tuzla Gölü, göçmen kuşların uğrak noktası olduğu için doğa fotoğrafçılığı konusunda oldukça önemli bir bölgedir. Tuzlu bir yapıya sahip olan gölü, acı bir tada sahip olduğu için yüzmeye uygun değildir.

Çok fazla balık türüne ev sahipliği yapan Boğaziçi Tuzla Gölü çevresinde doğa yürüyüşleri, piknik ve kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kyon Antik Kenti

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Çamlıbel Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kyon Antik Kenti, il merkezine 45 kilometre uzaklıktadır. Kyon Antik Kenti’ne özel araçla ulaşımlar, il merkezinden Çambeli – Göktepe yolu üzerinden sağlanabilmektedir. Muğla’nın önemli tarihi yerlerinden olan Kyon Antik Kenti’ne il merkezinden taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Kavaklıdere minibüsleriyle de ulaşım yapılabilmektedir.

Helenistik Dönem’den kalma yapılardan olan Kyon Antik Kenti, Bizans İmparatorluğu tarafından da uzunca bir süre kullanılmıştır. Sınırları içerisinde görülebilecek büyük bir antik tiyatro bulunan Kyon Antik Kenti’ne bölgedeki rehberlik ofislerinden düzenlenen gezilere katılım sağlayarak gidebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyarete açık olan Kyon Antik Kenti’ni 08:30 ile 18:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

 

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu, Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı Göcek Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezinden 100 kilometre mesafede bulunan koya özel araçla ulaşımlarda, sırasıyla, Akyaka, Köyceğiz, Dalaman ve Göcek tabelaları izlenmelidir.

Ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu tarafından kayalıklara balık figürü çizilmesinden sonra Bedri Rahmi Koyu adını alan ve doğal güzelliklerle çevrili koy, bölgedeki tekne turlarının da uğrak noktaları arasındadır.

Sahilinin çakıl taşlarıyla kaplı olduğu koyda, doğa yürüyüşleri yapabilir, gün batımı manzarasını keyifli bir şekilde seyredebilirsiniz. Aynı zamanda piknik ve kamp gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebileceğiniz Bedri Rahmi Koyu’nu, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

 

Yerküpe Yaylası

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesinde yer alan Yerküpe Yaylası, Muğla il merkezine 50 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye il merkezinden ulaşımlar, özel araçla Çambeli – Göktepe yolu üzerinden sağlanabilmektedir. Yaylaya, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Kavaklıdere dolmuşlarıyla da ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Temiz bir doğaya sahip olan Yerküpe Yaylası, her yıl birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen yağlı güreş festivalleri ile ilgi çeken yayla içerisinde bulunan Yerküpe Mağarası da bölgede gezilecek yerler arasındadır.

100 metrelik uzunluğa sahip olan mağaranın içerisinde sarkıtlar ve dikitler de görülebilmektedir.

Muğla'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Muğla

Ege Bölgesi’nde yer alan, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla birlikte her yıl yerli ve yabancı olmak üzere milyonlarca turistin ziyaret ettiği Muğla’nın meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Mandarini, Fethiye Kaya Halısı, Fethiye Kaya İnciri, Fethiye Tahini, Kavaklıdere Cevizi, Köyceğiz Portakalı, Marmaris Yer Fıstığı, Marmaris Çam Balı, Milas Ekşili Köfte, Milas El Halısı, Milas Kanlı Kavurması, Milas Tepsi Böreği, Milas Vekilharcı, Milas Yağlı Zeytini, Milas Zeytinyağı, Milas Çaykaması, Milas Çekişke Zeytini, Milas Beyaz Mermeri, Göce Tarhanası, Köfte, Saraylı, Çam Balı, Seydiler Kilimi ve Üzümlü Dastarı’dır.

Menü