OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Konya Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alıp ülkemizin alan bakımından en büyük şehri olmuştur. 2023 verilerine göre tahmini 2.312.000 kişilik nüfusa sahip olan Konya, Türkiye’nin en kalabalık 7. şehri olmuştur. Dünyanın en eski yerleşimlerinden Çatalhöyük’e ev sahipliği yapan Konya’da Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış pek çok yapı turistlerin ilgisini çekiyor.

Konya Tarihi

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olup birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarih boyunca Hititler, Lidyalılar, Persler, Frigyalılar, Bizans ve Selçuklular’a ev sahipliği yapmış bugünkü modern hâlini Cumhuriyet dönemi ile alıp günümüze kadar gelmiştir.

Konya'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya’da konaklama imkanlarının çeşitliliği ve her bütçeye uygun otelleri bulabilmek mümkündür. Konya’da konaklama seçenekleri kent oteli, butik otel, termal otel ve pansiyon olarak sıralanabilir. Ayrıca şehirde 5 yıldızlı otellerini sayısını artarken 3 ya da 4 yıldızlı oteller de ziyarete gelen turistler tarafından tercih edilmektedir.

Konya'ya Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya’ya ulaşımını sağlayan ziyaretçileri havayolu, karayolu ve demiryolu ile sağlayabilmektedir. Konya’ya daha uçakla gitmek isteyenler Konya Havalimanı’na uçuşlarını gerçekleştirerek ulaşımlarını sağlayabilirken, karayolundan gitmek isteyenler ise kendi özel araç araçlarıyla veya Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden Konya Otogarı’na otobüs seferlerini gerçekleştirerek ulaşabilirler. Bir diğer alternatif olan demir yolu ile gitmek isteyenler ise, Konya Garı’na giden YHT ile ulaşabilmektedirler.

Konya'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya’da şehir içi ulaşımlar Otobüs, tramvay, dolmuş ve taksilerle sağlanmaktadır. Toplu taşımada geçerli olan ATUS adlı ulaşım kartlarını kullanarak daha ekonomik ve kolay bir şekilde şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Konya'da Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya’da her damağa hitap edece lezzetler bulabilmek mümkündür. Gerek yemek eşitleri gerekse pişirme yöntemleri ve sunumları ile yerel halk tarafından et ve kebap yemeklerinin çok sevildiği şehirde yöresel sebze yemekleri, hamur işleri ve enfes tatlılar da deneyebilirsiniz. Şehirde yemek isteyeceğiniz lezzetler arasında; fırın kebabı, çebiç, bamya çorbası, sac böreği, Mevlânâ böreği, höşmerim, papara, dilber dudağı baklavası, su böreği, etli ekmek, arabaşı çorbası, sacarası, kaygana tatlısı, batırık, topalak, zerde ve tirittir.

Konya'da Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya’nın çarşı ve pazarlarından alışveriş yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca alışveriş yaparken sevdiklerinize ve kendinize hediyelik eşyalar da bulabilmeniz mümkündür. Konya’dan sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; küflü peynir, gevrek, Mevlâna şekeri, lokum veya Mevlâna motifli biblolardan alabilirsiniz.

Konya'da Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya’nın muhafazakâr bir yapıya sahip olan Konya’da az sayıda ve çeşitlilikte eğlence mekânı hizmet veriyor. Yoğun üniversite öğrencisi nüfusunun olduğu Bosna-Hersek Mahallesi ve Zafer Caddesi’nde canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar ve türkü evleri bulabilirsiniz.

Konya'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya, kültür turizminin vazgeçilmez rotalarından biri olmuştur. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentte yüzyıllar öncesinden kalma tarihi eserler, hanlar, türbeler ve medreseler görülmektedir.

Çatalhöyük

Neolitik Çağ yani Cilâlı Taş Devri’ne uzanan tarihiyle ilgi gören Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş ve dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Alaeddin Tepesi

Panoramik Konya manzaraları sunduğu için turistler tarafından çok sevilen tepe, uzun tarihinde farklı dönemlerde yapılan tapınaklar, kiliseler, saraylar, hamamlar ve camilere ev sahipliği yapmıştır.

Meram Bağları

Meram bağları; yemyeşil doğal güzellikleri, kayık gezileri yapılan akarsuyu, piknik alanları ve yürüyüş yollarıyla özellikle hafta sonları çok hareketli bir yer. Kaliteli restoranlar ve kafelerle çevrili alanda keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Beyşehir Gölü Milli Parkı

Konya’nın bir diğer doğal güzelliği olan Beyşehir Gölü, ülkemizdeki en büyük 3. göl olup çevresi koruma altına alınarak 1993 yılında milli park ilan edildi. 86.855 hektar gibi devasa bir alanı kapsayan milli park; gölün turkuaz suları, zengin bitki ve su kuşu çeşitliliğiyle doğa yürüyüşü ve kampçılık için ana merkezler arasında yer alır.

Mevlâna Türbesi ve Müzesi

Mevlâna Celaleddin Rumi ve babasının yan yana kabirlerinin bulunduğu bir yerdir. 1926 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Müzede mescit, semahane ve şadırvan bulunurken ayrıca el yazmaları, dergâh eşyaları da bulunmaktadır.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Avrupa’nın en büyük, Türkiye’nin ise tek kelebek bahçesi olan mekân Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı olup bahçede 20 farklı türden yaklaşık 5000 kelebek bulunmaktadır.

Tuz Gölü

Pek çok gezi turunun rotasında yer alan Tuz Gölü, ülkemizin tuz ihtiyacının %40’nı karşılıyor. 1. derece sit alanı olarak korunan göl, bembeyaz manzaraları ve her yıl misafir ettiği flamingolarıyla ünlü. Kış mevsiminde donmadığı için gölü her mevsim ziyaret edilebilirsiniz.

Konya Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, 1901 kuruluş tarihiyle Türkiye’nin en eski ikinci arkeoloji müzesi olma özelliğine sahip. Neolitik Çağ’dan Osmanlı dönemine kadar onlarca farklı döneme ait paha biçilmez eserlerin sergilendiği müze, yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Konya Sille Köyü

Sille Köyü, Müslümanlar ve Rumların tarih boyunca birbirleriyle barış içinde yaşadığı bir köy. Zamanında Anadolu Selçuklu Devleti’nin Konya’yı başkent yapmasıyla Türkler Rumlar ile tanışmış. Bu iki halk, beraber sevinip, beraber üzülmüş. Çeşitli meslek kollarında çalışan Rumlar ve Türklerin beraber inşa ettikleri yapılar günümüzde ise hâlâ ayaktadır.

Karapınar Çölü

Konya Ovası, zamanla yağıştan yoksun ve rüzgâr erozyonuyla birlikte Türkiye’nin ilk çölü haline gelmiş. Yerli ve yabancı turistin her yıl bu çölü ziyaret ederek güzel manzara eşliğinde fotoğraflar çekmektedir.

Kilistra Antik Kenti

Konya’da etkileyici peribacaları oluşumları görebileceğiniz ender yerlerden olan Kilistra Antik Kenti, Kapadokya’yı andıran şekilde yumuşak kayalar içine oyulmuş evler, mabetler ve gizli odalarla büyüleyici manzaralar sunmaktadır.

Meke Gölü

Ortasında adacıklar bulunan bir göldür. Doğal oluşum, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla meydana gelen göldür. Adını meke kuşlarından alan göl dünyanın nazar boncuğu olarak da nitelendirilmektedir.

Konya Bilim Merkezi

TÜBİTAK tarafından desteklenerek hayata geçirilen teknoloji ve bilim merkezidir. Rüzgâr enerji santrali ve güneş panellerinin de kullanıldığı tesis, pek çok etkinliği ve projeye ev sahipliği yapmaktadır. Tematik sergiler, açık hava sergileri, gözlem ve seyir kulesi, gezegen evi, konferans salonları, laboratuvarı ve kütüphanesi ile işlevsel bir yapıdır.

Leylekler Vadisi

Her sene düzenli olarak ülkemizin en büyük leylek kolonisine ev sahipliği yapmaktadır. Afrika’dan gelen sıcak iklim hayvanları, bahar başında bölgedeki ardıç ağaçlarına yerleşmektedir. Yaz sonuna kadar yavrularını doğurup büyütmekte ve daha sonra sıcak iklime doğru göç etmektedir.

Konya'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Konya

Huzurlu ve mistik havasıyla turistleri etkileyen ve kültür, maneviyat ve medeniyetler beşiği olan Konya’da meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış onlarca ürüne sahiptir. Bunlar; Akçabelen Şeker Fasulyesi, Akşehir Hersesi, Akşehir Kirazı, Akşehir Peynir Helvası, Akşehir Tandır Kebap, Atlantı Dededağ Tulum Peyniri, Bozkır Tahini, Cihanbeyli Gömeç Ekmeği, Derbent Fasulyesi, Ereğli Beyaz Kirazı, Ereğli Koyun Yoğurdu, Ereğli Siyah Havucu, Ereğli Uzun Kabağı, Hüyük Çileği, Kadınhanı Tahinli Pidesi, Badem Helvası, Bamya Çorbası, Bütümet, Calla Yemeği, Cimcik, Domalan Yemeği, Ekmek Salması, Ekşili Kabak, Etli Düğün Pilavı, Etli Yaprak Sarması, Etliekmek, Fırın Kebabı, Haside Tatlısı, Hassaten Lokma, Höşmerim, Ildız Kökü Yemeği, Kakırdaklı Börek, Kara Erik Kavurması, Kayısı Hoşafı, Kenevir Helvası, Kikirdekli Kesme Çorbası, Kuru Kabak Sarması, Kömbe, Kıtırşı Mantı, Menekşeli Pilav, Ovmaç Çorbası, Paluze, Patlıcan Bayıldan, Patlıcan Tiridi, Paça Yahnisi, Peynir Şekeri, Reyhan Şerbeti, Sac Arası, Tandır Çorbası, Tandırda Çebiç, Tarhun Çorbası, Tirit, Topalak, Tutmaç Çorbası, Vişne Tiridi, Yağ Somunu, Zerde, Zülbiye, Çirli, Çullama, Çöpleme, İrmik Helvası, Şalgam Gallesi ve Çumra Kavunu’dur.

Menü